Prezes KIF w liście otwartym: w tym roku wielu pacjentów zostanie bez refundowanej rehabilitacji

Autor: IBX/ Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2020 11:44

W 2020 r. dla wielu polskich pacjentów zabraknie refundowanej opieki fizjoterapeutycznej - alarmuje w liście otwartym dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Prezes KIF w liście otwartym: w tym roku wielu pacjentów zostanie bez refundowanej rehabilitacji
Dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Fot. Archiwum

"Z powodu nierentowności zamykane są oddziały rehabilitacyjne w całym kraju. Dramatycznym przykładem jest zamknięcie oddziałów rehabilitacji (neurologicznej i ogólnoustrojowej) w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym" - czytamy w liście.

Jak dodaje Maciej Krawczyk, oddziały te przyjmowały małych pacjentów z całej Polski i uchodziły za jedne z najlepszych. Od 1 stycznia 2020 r. przestały działać, ponieważ generowały olbrzymie straty. Obecnie doba pobytu na oddziale stacjonarnym rehabilitacji wyceniona jest na ok. 100 zł. To mniej niż w średniej klasy hotelu, tymczasem pacjentowi, poza noclegiem i wyżywieniem, trzeba zapewnić fachową opiekę wielu specjalistów, w tym m.in. fizjoterapeuty, psychologa, logopedy. "Prosty rachunek pokazuje, iż nie jest to możliwe" - pisze prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Jak wskazuje, do KIF spływają sygnały z całej Polski o planach zamknięcia kolejnych jednostek. W 2020 r. może zniknąć nawet ok. 40-50 oddziałów rehabilitacyjnych z ok. 1570 działających oraz ponad 100 podmiotów świadczących refundowane usługi fizjoterapeutyczne spośród ok. 5100 świadczących obecnie te usługi.

Maciej Krawczyk przypomina ponadto, że stale rośnie liczba chorych oczekujących na udzielenie świadczeń fizjoterapeutycznych: to blisko 2 mln osób, w tym dzieci, osoby niepełnosprawne, pacjenci po urazach i zabiegach operacyjnych. W przypadku tych pacjentów oczekiwanie na rehabilitację bardzo negatywnie wpływa na ich stan zdrowia i ogranicza szansę na powrót do sprawności. Skutki zaniechań powodują powikłania, które trzeba leczyć płacąc za to o wiele więcej niż za proces fizjoterapii.

"W dniu 19 grudnia Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyjęła uchwałę w sprawie apelu dotyczącego podjęcia działań w celu poprawy sytuacji świadczeniodawców realizujących umowy w rodzaju rehabilitacja lecznicza. Skierowałem ten apel do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia" - przypomina w liście otwartym prezes KIF.

Zaznacza, że nie widzi jednak woli poprawy sytuacji. "W mojej ocenie polscy fizjoterapeuci sobie poradzą: na rynku prywatnym istnieje wielkie zapotrzebowanie na nasze usługi
i jesteśmy doceniani również poza naszym krajem. Bez opieki pozostaną jednak najsłabsi pacjenci: dzieci, seniorzy i osoby niepełnosprawne" - ocenia Maciej Krawczyk.

Prezes KIF dodaje, że polska rehabilitacji wymaga obecnie wymaga profesjonalnych działań usprawniających i nie chodzi tu tylko o proste dosypanie pieniędzy. "Z nowymi funduszami powinny przyjść także zmiany organizacyjne. Krajowa Izba Fizjoterapeutów podjęła wiele działań: informuje na bieżąco Ministerstwo Zdrowia, współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia i Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz przedstawia analizy i gotowe rozwiązania systemowe, które mają na celu do uszczelnienia systemu i zwiększenia jakości udzielanych świadczeń. Niestety, w naszej ocenie brak woli do naprawy systemu, a zmiany, które są dokonywane wybiórczo i na niewielką skalę, nie poprawiają sytuacji w stopniu wystarczającym" - wskazuje Maciej Krawczyk.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum