Prezes KIDL o ustawie o wynagrodzeniach: w znaczący sposób poprawi sytuacji wielu osób

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia21 maja 2022 11:38

- Diagności laboratoryjni od wielu lat sygnalizowali, że w kasie w Biedronce zarabia się więcej niż w laboratorium medycznym, gdzie do prawidłowego wykonywania badań niezbędne jest posiadanie bardzo wysokich kwalifikacji zawodowych - mówi Alina Niewiadomska, prezes KIDL, podkreślając, że ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w końcu zmieni sytuację diagnostów.

Prezes KIDL o ustawie o wynagrodzeniach: w znaczący sposób poprawi sytuacji wielu osób
Jakie podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych od 1 lipca? Fot. AdobeStock
  • Do Sejmu trafił przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
  • 25 maja w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia dojdzie do pierwszego czytania procedowanych przepisów
  • Zgodnie z proponowaną tabelą płac, która ma wejść w życie 1 lipca, minimalna pensja diagnosty laboratoryjnego ze specjalizacją wyniesie 7 304 zł, natomiast bez specjalizacji 5 775 zł brutto
  • - Dotychczas diagności laboratoryjni byli najniżej zarabiającą grupą wykonującą zawód medyczny, dlatego pozytywnie należy ocenić kierunek zmian - mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych od 1 lipca

- Dotychczas diagności laboratoryjni byli najniżej zarabiającą grupą wykonującą zawód medyczny. Wielu z nas otrzymywało najniższą krajową, dlatego pozytywnie należy ocenić kierunek zmian, jakie obecnie zachodzą w prawodawstwie. Byliśmy niewidoczni w systemie. 17,5 tys. diagnostów w tym 4 tys. specjalistów było na łasce i niełasce pracodawców - mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

- Diagności laboratoryjni od wielu lat sygnalizowali, że w kasie w Biedronce zarabia się więcej niż w laboratorium medycznym, gdzie do prawidłowego wykonywania badań niezbędne jest posiadanie bardzo wysokich kwalifikacji zawodowych - tłumaczy.

- Bez wątpienia byliśmy niedoceniani, czego konsekwencją była rezygnacja wielu osób z wykonywania zawodu i pogłębianie się deficytu w obszarze kadr w tempie wręcz galopującym. Zwłaszcza w odniesieniu do osób o najwyższych kwalifikacjach tj. specjalistów w danych dziedzinach medycyny - dodaje.

"Nowelizacja wpłynie w znaczący sposób na poprawę sytuacji ekonomicznej wielu osób"

Szefowa KIDL tłumacz, że już ubiegłoroczna ustawa, czyli zmiany wprowadzone 1 lipca 2021 roku były dla diagnostów ważne.

- Dała nam ona spory oddech. Diagności laboratoryjni w końcu zostali dostrzeżeni i zrównali się z pozostałymi zawodami medycznymi - przyznaje Niewiadomska, podkreślając kolejne zmiany, które nastąpią 1 lipca 2022 roku.

- Niewątpliwie obecna nowelizacja wpłynie w znaczący sposób na poprawę sytuacji ekonomicznej wielu osób. Wcześniej byliśmy niewidoczni, mówiło się o nas mało, badania robiły się same albo enigmatyczne laboratorium i w końcu diagności zostali z tego najniższego wynagrodzenia wyciągnięci na powierzchnię. Bardzo się z tego powodu cieszę - tłumaczy.

- Prestiż zawodu to też otoczenie ekonomiczne. Obserwujemy powrót do zawodu i wzrost zainteresowania studiami na kierunku medycyna laboratoryjna, jako kierunek pierwszego wyboru. Proszę pamiętać, że nigdy też jako grupa zawodowa nie byliśmy beneficjentami oddzielnego czy celowanego strumienia pieniędzy - dodaje.

Uwagi do ustawy o wynagrodzeniach nie zostały uwzględnione

W trakcie konsultacji publicznych przedstawiciele różnych zawodów medycznych zgłosili szereg uwag do procedowanych przepisów. Swoje uwagi zgłosiła również Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, ale tak jak w większości przypadków w projekcie, który trafił do Sejmu, nie zostały one uwzględnione.

- Oczywiście wnioskowaliśmy o jeszcze wyższe współczynniki wynagrodzeń, zwłaszcza dla specjalistów, ale od czegoś trzeba zacząć i jest to krok w dobrym kierunku - mówi prezes Izby.

- W szczególności postulowaliśmy, aby diagności już za sam fakt posiadania tytułu specjalisty otrzymywali z tzw. automatu wyższe wynagrodzenia, niezależnie od stanowiska, na którym są zatrudnieni. Rozwiązanie to promowałoby i zachęcało do podnoszenia kwalifikacji - tłumaczy.

- Niestety, nie rozumiem dlaczego ta uwaga nie została uwzględniona. Obecne rozwiązania przewidują, że do przyznania wyższego wynagrodzenia niezbędne jest łącznie nie tylko posiadanie tytułu specjalisty, ale także wymagane przez pracodawcę posiadanie tytułu specjalisty na danym stanowisku pracy. Nierzadko prowadzi to do prób omijania przepisów prawa i zatrudnianie specjalistów na niższych stanowiskach tylko po to, aby nie przyznać podwyżki - dodaje.

- Nie do końca rozumiem, dlaczego ponownie to jest problem, bo przy procedowaniu poprzedniej ustawy mówiło się o tym głośno i w tej chwili jest podobnie. Absolutnie powinno być to zmienione i w ogóle nie powinniśmy do tego już wracać. Zresztą myślę, że taka powinna być ścieżka rozwoju aby podnoszenie kwalifikacji było promowane, bo to zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich - podkreśla Niewiadomska.

"Nie mogę być młodszym asystentem będąc specjalistą"

Zdaniem szefowej KIDL, "jeżeli ktoś posiada specjalizację, powinien otrzymać wynagrodzenie jak specjalista i właśnie tak powinien być zaszeregowany".

- Nie może być powrotu na niższy szczebel w wykształceniu. Nie mogę być młodszym asystentem będąc specjalistą - tłumaczy.

- Zdecydowana większość podmiotów prawidłowo przyznaje podwyżki, ale są próby omijania i korzystania z tej luki. Takie wykorzystywanie jest patologią, nieprawidłowością, dlatego takie rozwiązanie powinno być usunięte z przepisów tej ustawy. Może uda się to w parlamencie wyjaśnić, bo jest to dla mnie nielogiczne, że przy tworzeniu nowych przepisów wciąż daje się możliwość powstawania patologii - dodaje.

- Dyrektorzy i zarządzający placówkami powinny dbać o swoje kadry i kwalifikacje tych kadr, a zarazem odpowiednio je doceniać finansowo. Dlatego należy zamknąć furtkę, która może być wykorzystywana do degradowania pracowników - podkreśla.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum