Prezes AOTMiT: w polityce zdrowotnej musimy uwzględniać także jakość życia
Do polityki zdrowotnej wkracza wskaźnik DALY - to przełomowe kryterium będące sumą liczby utraconych lat życia oraz lat przeżytych w niesprawności. Dzięki niemu widzimy, w jaki sposób konkretne choroby wpływają na długość naszego życia i jego jakość - wyjaśnia dr Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Prezes AOTMiT na styczniowej konferencji prezentującej raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania", wskazywał, że, upraszczając, jeden DALY* to jeden utracony rok zdrowego życia.
Zebrani na konferencji eksperci zwracali uwagę, że wiele elementów stylu życia (sposób odżywiania, palenie tytoniu, aktywność fizyczna) stanowi czynniki ryzyka zdrowotnego, w istotny sposób wpływające na częstość zachorowań i przebieg chorób, a w efekcie również na długość życia.
Profilaktyki wybranych chorób i edukacji zdrowotnej dotyczyć będzie jedna z sesji IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program całego Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.
Raport Światowej Organizacji Zdrowia na temat zdrowia Europejczyków uznaje palenie tytoniu, spożycie alkoholu oraz nadwagę i otyłość za główne problemy z zakresu zdrowia publicznego w regionie europejskim WHO, podkreślając ich znaczenie jako głównych czynników ryzyka przedwczesnej umieralności z powodu najczęstszych chorób niezakaźnych (choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego).
Dla przykładu: szacunkowe dane dotyczące palących tytoń umiejscawiają Polskę nieco ponad średnim poziomem europejskim. Czynnikami związanymi z mniejszą częstością palenia tytoniu, tak jak w poprzednich latach były: płeć żeńska, młody oraz starszy wiek, lepsze wykształcenie. Palenie tytoniu odpowiada w naszym kraju za utratę 17,2 proc. lat przeżytych w zdrowiu.
Z raportu NIZP-PZH wynika, że same tylko behawioralne czynniki ryzyka odpowiadają w naszym kraju za utratę 35,6 proc. lat przeżytych w zdrowiu, z czego bezpośrednio związane z dietą (bez nadwagi i otyłości) - 14,2 proc.
- Zastosowanie w polityce zdrowotnej wskaźnika DALY pozwala na określenie, jakie w danej populacji jest obciążenie chorobami, ustalenie zagrożeń wynikających z wieku, płci i miejsca zamieszkania oraz czynników ryzyka. To ma istotne znaczenie przy formułowaniu strategii zdrowotnych na poziomie wojewódzkim czy powiatowym. Fakt, że wskaźnik DALY łączy dane wynikające z umieralności i jakości życia w jeden wspólny indeks pozwala określić, jak dana jednostka chorobowa obciąża nas w całości, zarówno skracając nam życie, jak i obniżając jego jakość. Dlaczego włączamy ten wskaźnik do polityki zdrowotnej - zaznaczył dr Topór-Mądry.
Wskaźnik ma być wykorzystywany m.in. przy opracowywaniu nowych map potrzeb zdrowotnych.
* Koncepcję DALY (disability adjusted life-years - lata życia skorygowane niesprawnością) opracowali i rozwinęli eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego - prof. Christopher Murray z Uniwersytetu Harvarda i prof. Alan Lopez z Uniwersytetu w Melbourne.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)