Preparaty żywieniowe dla dzieci chorych na fenyloketonurię wciąż bez refundacji

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2012 09:39

Rodzice dzieci chorych na fenyloketonurię apelują o przywrócenie do wykazu leków refundowanych preparatów żywieniowych. Obecnie ich miesięczne wydatki na ten cel sięgają ponad 2 tys. zł.

Jak podaje Gazeta Krakowska, na wykazie leków refundowanych, obowiązującym od 1 stycznia, nie ma ani jednego preparatu żywieniowego niezbędnego dla dzieci poniżej 8 roku życia, chorujących na rzadką chorobę genetyczną - fenyloketonurię. W innych grupach wiekowych refundacją objęty jest tylko jeden preparat.

Jedno opakowanie preparatu żywieniowego zastępującego białko kosztuje od 120 do 250 zł. Do tej pory kosztował on jedynie 3,20 zł. Obecnie zakup preparatu na miesiąc to wydatek ponad 1,5 tys. zł. Koszt preparatu wraz z dietą niskobiałkową, której prowadzenia wymagają dzieci chore na fenyloketonurię sięga nawet 2,5 tys. zł miesięcznie.

W prawie wszystkich krajach UE preparaty żywieniowe są refundowane lub dostępne za darmo. Refundowana jest też żywność niskobiałkowa.

Specjaliści zajmujący się chorymi na fenyloketonurię mówią, że czekają na decyzję ministerstwa. Są sygnały, że jednak preparaty pojawią się w lutym na nowej liście refundacyjnej.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum