Premier: wdrożymy kontrole sanitarne na granicach z Niemcami i Czechami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 14:16

- Podejmujemy kroki zapobiegawcze, by przyrost zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy. W ciągu dwóch, trzech dni wdrożymy też kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami, a także w pociągach i portach - zapowiedział w poniedziałek, 9 marca premier Mateusz Morawiecki. Podał, że rozmawiał na ten temat m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i innymi politykami UE.

Na zdj .premier Mateusz Morawiecki Fot. PTWP

- Podejmujemy kroki zapobiegawcze, prewencyjne, by przyrost osób zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy, by krzywa tego przyrostu była tak ukształtowana, aby nasz system, nasze szpitale, nasza służba zdrowia mogły zapewnić jak najbardziej właściwą opiekę - powiedział szef rządu.

Premier podał, że rozmawiał w poniedziałek rano m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz innymi politykami, m.in. premierami państw Unii Europejskiej. - To podejście, by raczej zapobiegać, starać się ograniczać rozprzestrzenianie wirusa, niż reagować po fakcie, gdy krzywa przyrostu jest bardzo stroma - wskazał.

Dodał też, że podejmowane są dzisiaj kolejne decyzje,  mianowicie wdrażanie kontroli sanitarnych na granicy z Niemcami i Czechami, na głównych przejściach. - Jesteśmy jednymi z pierwszych w Europie, którzy taką decyzję podejmują.  Rozwiązaniem tym będą objęte cztery przejścia na granicy z Niemcami i jedno przejście na granicy z Czechami - poinformował premier.

- Chcę podkreślić, że w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne również - dodał. Wskazał przy tym, że na początku kontrole obejmą przede wszystkim transport autobusowy i autokarowy. Podkreślił przy tym, że mają być one prowadzone tak, by nie zakłócać płynności ruchu na granicy.

Premier dodał, że w najbliższych dniach kontrole sanitarne zostaną także wdrożone w pociągach i w portach. - Najpierw Intercity, później również w tym w bardziej przygranicznym ruchu, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa jest mniejsze, ale oczywiście ono również występuje - powiedział. Dodał, że kontrola miałaby być wdrożona w ciągu dwóch, trzech dni.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 16 przypadków koronawirusem w Polsce, z czego pięć w poniedziałek.

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Krzysztof Kowalczyk, Sonia Otfinowska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum