Premier: w magazynach są respiratory, szpitale mogą się zwracać o bezpłatną dostawę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 16:07

Jeżeli jakiś szpital, jakaś jednostka ma zapotrzebowanie na respirator, proszę się zwrócić o bezpłatną dostawę, ponieważ na magazynach Agencji Rezerw Materiałowych są zakupione respiratory - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Premier: w magazynach są respiratory, szpitale mogą się zwracać o bezpłatną dostawę
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- Jeżeli jakiś szpital, jakaś jednostka ma zapotrzebowanie na respirator, dzisiaj proszę się zwrócić o bezpłatną dostawę tego respiratora, ponieważ na magazynach Agencji Rezerw Materiałowych są respiratory zakupione - mówił premier w środę podczas debaty sejmowej.

- Mogę tylko raz jeszcze zaapelować do wszystkich samorządowców, bo to oni często są organem założycielskim: jeżeli potrzebujecie respiratorów, to są one dostępne - powtórzył.

Premier dodał, że w latach 2017-2019 "dokonaliśmy takich zakupów sprzętu, jakie wcześniej odbywały się w ciągu 10 lat albo dłużej".

Szef rządu poruszył też temat kształcenia lekarzy. Dziękował przy tym b. ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi "za te decyzje, które zostały podjęte na samym początku naszych rządów". - Wtedy zaczęliśmy kształcić o 50 proc. więcej lekarzy. Jedną z pierwszych decyzji, które podjął dzisiejszy wojewoda, ówczesny minister zdrowia, było zwiększenie naboru na studia medyczne. To dzięki temu za parę lat ten deficyt lekarzy, który jest, będzie powoli redukowany - mówił Morawiecki.

Odnosząc się do środowej debaty w Sejmie dotyczącej informacji o przygotowaniu państwa do walki z epidemią koronawirusa, premier dziękował za "pozytywne głosy". - Czas na zgodę, jesteśmy gotowi do pozytywnego, konstruktywnego dialogu. Dzisiaj walka z epidemią jest naszym absolutnie największym priorytetem - zadeklarował Morawiecki.

Rafał Białkowski (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum