Premier: w Polsce brakuje 30 tys. lekarzy - to dobry przykład, jak byliśmy drenowani przez Zachód

Autor: Mieczysław Rudy - PAP/ Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2018 21:00

W Polsce brakuje 30 tys. lekarzy; tylu wyjechało w ostatnich 15-20 latach na Zachód - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Pelplina (woj. pomorskie). Jego zdaniem, to dobry przykład jak byliśmy "drenowani".

Premier przypomniał, że z Polski wyjechało wielu lekarzy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Czyli biedna Polska na dorobku wspiera bogaty Zachód, bogatą Szwecję, bogate Niemcy, bogatą Francję. Czy to jest normalne? Nie jest to normalne. Ale mamy swobodę przepływu osób, swobodę świadczenia zawodów i usług, więc rozumiem, że z indywidualnego punktu widzenia te osoby podjęły taką decyzję, być może dla siebie najlepszą - mówił.

Braki lekarzy, są zdaniem premiera dobrym przykładem "jak my - państwo stosunkowo biedne - byliśmy drenowani". - 300 lat temu brali w jasyr, dzisiaj sami jedziemy i zostajemy - taka jest rzeczywistość - ocenił. Dodał, że na wykształcenie lekarza potrzeba co najmniej 10 lat.

Premier zaznaczył, że były minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, "bardzo słusznie w pierwszych miesiącach swojego urzędowania podjął decyzję o dodatkowych naborach na studia medyczne", a minister zdrowia Łukasz Szumowski "to kontynuuje". - Ale musi to trochę potrwać - mówił.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że w ten sposób pokazuje cel obecnych władz. - Nasz plan rozpisany jest na kilkanaście lat co najmniej, bo tych wielkich zapóźnień nie da się odpracować w kilka lat - zauważył.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum