Premier: sposób na skrócenie kolejek do specjalistów w przyszłym tygodniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2014 16:45

W przyszłym tygodniu prawdopodobnie będziemy gotowi, żeby zaprezentować projekty rozwiązań, które skrócić mają kolejki do lekarzy specjalistów - zapowiedział we wtorek (11 marca) premier Donald Tusk.

Premier poinformował, że minister Bartosz Arłukowicz przedstawił mu już pomysły na rozwiązanie problemu kolejek do onkologów, a w piątek planowane jest spotkanie na temat kolejek do pozostałych specjalistów. - Myślę, że w piątek wieczorem będę miał takie poczucie, że jesteśmy gotowi do prezentacji być może już w kolejnym tygodniu - powiedział premier.

Przypomniał, że rozwiązania dotyczące onkologii mają zacząć działać najszybciej. Pytany o przyszłość Arłukowicza na stanowisku ministra zdrowia, Tusk powiedział, że zależy to od jego pomysłów.

- Powiedzieliśmy sobie po męsku, że to zależy w dużym stopniu od tego, na ile będziemy wszyscy przekonani, że droga, którą przedstawi, daje nadzieję na szybką poprawę stanu rzeczy. Mam nadzieję, bliską pewności, że będzie musiał bardzo ciężko pracować - mówię na razie o tej koncepcji, którą opisał jeśli chodzi o onkologię, ona robi na mnie dobre wrażenie - podał premier.

Tusk podkreślił, że każda z tych koncepcji będzie kontrowersyjna. - Problem polega na tym - nie wszyscy jeszcze to rozumieją - że skrócenie kolejek oznacza podjęcie decyzji, które nie będą przyjemne tak naprawdę dla nikogo, ponieważ liczba beneficjentów tego systemu, który dzisiaj funkcjonuje, jest całkiem duża - mówił.

Premier przekonywał, że aby realnie skrócić kolejki, czy to w onkologii, czy w innych dziedzinach, trzeba "skutecznie ograniczyć pewne procedery, które dają możliwość zarobienia, ale zwiększają także czas oczekiwania".

- Ograniczy to też taki pseudokomfort pacjentów, którzy np. dzisiaj zapisują się do wielu specjalistów równocześnie, co powoduje chaos i to, że te kolejki są większe niż mogłyby być w rzeczywistości - mówił szef rządu.

Zapowiedział, że zaprezentowany projekt na pewno będzie wzbudzał bardzo dużo emocji. - Łatwo sobie wyobrazić, że skrócenie kolejek przy takiej samej liczbie lekarzy i pacjentów to jest taka trochę operacja bez znieczulenia i wcale nie dla wszystkich przyjemna. Ale jesteśmy na to gotowi - podkreślił Tusk.

W jego ocenie, np. w onkologii, jest kilka "blokad, które można usunąć jedną decyzją". Zaznaczył, że szczególnie w onkologii to jest kwestia życia lub śmierci dla setek, a może i tysięcy ludzi.

- Jesteśmy gotowi niezależnie od tego, ile by to miało nas kosztować - zapewnił premier.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum