Premier: seniorzy pozostańcie w domach! Podał ryzyko zgonu na COVID-19 w zależności od wieku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2020 14:18

Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach - mówił w sobotę (10 października) premier Mateusz Morawiecki podkreślając, że osoby powyżej 60-65 roku życia w przypadku zakażenia koronawirusem są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia.

Premier: seniorzy pozostańcie w domach! Podał ryzyko zgonu na COVID-19 w zależności od wieku
Według statystyk, wśród osób w wieku 80-85 lat, które zachorują na COVID-19, prawie co piąta umiera. Fot. Shutterstock

- Dane ilościowe są jednoznaczne i bezwzględne: udział zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w różnych przedziałach wiekowych mówi nam jednoznacznie - osoby powyżej 60-65, a w szczególności już powyżej 70 roku życia, są najbardziej na utratę życia, na utratę zdrowia, na ogromny uszczerbek na zdrowiu - mówił premier na konferencji prasowej.

Podkreślił, że przedstawiane zalecenie "powinny być przestrzegane przez seniorów w szczególności". - Ponieważ to może ocalić wam, drodzy seniorzy, życie - powiedział Morawiecki. Zaznaczył przy tym, że "w ramach solidarności międzypokoleniowej musimy mieć świadomość tego, że w ten sposób pomagając seniorom chronimy ich zdrowie i ich życie".

Szef rządu przywołał statystyki mówiące, że osoby które przekroczyły 80-85 rok życia - prawie co piąta osoba, a wśród jeszcze starszych osób - co czwarta, która zachoruje na koronawirusa - umiera. - Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych - podkreślał.

"Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc. - mówił podkreślając, że zależność wieku i ryzyka utraty życia jest jednoznaczna.

- Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach - dodał. 

PAP - Grzegorz Bruszewski, Agnieszka Ziemska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum