×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Premier: sądzę, że projekt dotyczący tzw. aborcji eugenicznej zostanie poparty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 grudnia 2017 20:15

Sądzę, że obywatelski projekt, który zakazuje tzw. aborcji eugenicznej zostanie poparty; ja na pewno opowiem się "za" - zadeklarowała w środę (6 grudnia) premier Beata Szydło.

Premier: sądzę, że projekt dotyczący tzw. aborcji eugenicznej zostanie poparty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Beata Szydło wyraziła wieczorem w TV Trwam zadowolenie z faktu podjęcia inicjatywy zmierzającej do wyeliminowania z obecnego prawa przesłanki, która pozwala na przerywanie ciąży z powodu uszkodzenia płodu. - Sądzę, że tu nie będzie dyskusji i ten projekt zostanie poparty, przynajmniej ja na pewno opowiem się za, dlatego że to jest problem, który powinien być już dawno rozwiązany, a nie został rozwiązany - mówiła premier.

Komitet #ZatrzymajAborcję złożył pod koniec listopada w Sejmie obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. W Sejmie od kilku tygodni na rozpatrzenie czeka też inny obywatelski projekt - Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który zakłada m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia na żądanie kobiety.

Jesienią zeszłego roku Sejm odrzucił podobny, liberalny obywatelski projekt zgłoszony przez Komitet "Ratujmy Kobiety", a do dalszych prac parlamentarnych skierował inny obywatelski projekt Komitetu "Stop Aborcji", który przewidywał całkowity zakaz i karanie za aborcję.

Dyskusji w Sejmie na temat zmian w prawie aborcyjnym towarzyszyły w całym kraju "Czarne protesty", w ramach których na ulice miast w całym kraju wyszły setki tysięcy ludzi. Ostatecznie po kilkunastu dniach posłowie odrzucili także i projekt Komitetu "Stop Aborcji".

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Marta Rawicz - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze