Premier pyta ministra Radziwiłła o opłaty za świadczenia w publicznych placówkach

Autor: wPolsce.pl/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2017 20:49

Premier Beata Szydło przypomniała, że jej rząd stoi na stanowisku, że publiczna służba zdrowia powinna być bezpłatna. Wydaje się zaskoczona propozycją Ministerstwa Zdrowia dotyczącą wprowadzenia komercyjnych świadczeń. Premier przyznaje, że będzie tę sprawę wyjaśniać.

Premier pyta ministra Radziwiłła o opłaty za świadczenia w publicznych placówkach
Fot. archiwum

Zdaniem premier Szydło obecnie nie ma możliwości wprowadzenia tego typu świadczeń - chyba że minister zdrowia będzie w stanie uzasadnić, że nie wpłynie to na dostępność pacjentów do świadczeń zdrowotnych, i że będą oni dzieleni na lepszych i na gorszych.

- Nie zgodzę się na to, żebyśmy wprowadzili przepisy, które zróżnicują pacjentów, doprowadzą do tego, że ci, którzy będą mieli pieniądze, będzie ich na to stać, będą mogli szybciej uzyskać pomoc lekarską - powiedziała Beata Szydło w poniedziałek (19 czerwca)w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl.

W tym samy dniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Radziwiłł wyjaśniał w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce, że obecnie jedynie szpitale, które są spółkami, mają prawo do tego, żeby poza kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia sprzedawać świadczenia zdrowotne, np. w postaci odpłatnych wizyt w przychodni - dla tych, którzy chcą się dostać bez skierowania i dodatkowo zapłacić. Szpitale publiczne nie mogą tego robić.

- To jest nieracjonalne, niesprawiedliwe i dyskryminujące dla szpitali publicznych - podkreślił minister. 

Zapewnił: - Nie zamierzamy pobierać od pacjentów, którzy w ramach ubezpieczenia zgłaszają się do szpitala publicznego, żadnych dopłat ani opłat, to jest nieporozumienie.

Projekt zmian w ustawie o działalności leczniczej dopuszczający możliwość prowadzenia świadczeń komercyjnych przez placówki publiczne został przez resort zdrowia przekazany do konsultacji społecznych. Mają potrwać do 13 lipca. 

Więcej: wPolsce.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum