Premier prosi o stuprocentową dostępność służby zdrowia. A nawet wyższą

Autor: PAP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia06 września 2021 12:50

Bardzo proszę, by dostępność służby zdrowia była stuprocentowa albo nawet wyższa - powiedział premier Mateusz Morawiecki, kierując te słowa m.in. do protestujących ratowników medycznych.

Premier prosi o stuprocentową dostępność służby zdrowia. A nawet wyższą
- Liczę bardzo, na to, że w najbliższym czasie, dniach, tygodniach, dojdzie do uzgodnienia stanowisk, ponieważ potrzebujemy jak najsprawniejszej, dostępnej służby zdrowia - powiedział premier. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że trwają rozmowy resortu zdrowia z różnymi grupami zawodowymi pracującymi w służbie zdrowia
  • Dodał, że liczy, że w najbliższym czasie dojdzie do uzgodnień z Ministerstwem Zdrowia w sprawie płac w służbie zdrowa
  • Wskazał, że ''potrzebujemy jak najsprawniejszej, dostępnej służby zdrowia do leczenia pandemii w sytuacji jak nadejdzie czwarta fala i wszystkich pozostałych schorzeń''
  • - Bardzo proszę, by ta dostępność była stuprocentowa albo nawet wyższa - apelował szef rządu

Premiera w poniedziałek (6 września) na konferencji prasowej zapytano, co rząd zrobi z protestami ratowników medycznych. Mateusza Morawiecki podkreślił, że trwają rozmowy resortu zdrowia z różnymi grupami zawodowymi pracującymi w służbie zdrowia.

Przypomniał, że ''w ostatnim czasie były duże zmiany związane z wynagrodzeniami w związku z walką z COVID-19 (były wypłacane) różne dodatki (...)''.

- We wszystkich obszarach, w których toczą się rozmowy pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, NFZ a poszczególnymi grupami zawodowymi służby zdrowia. Liczę bardzo, na to, że w najbliższym czasie, dniach, tygodniach, dojdzie do uzgodnienia stanowisk, ponieważ potrzebujemy jak najsprawniejszej, dostępnej służby zdrowia do leczenia pandemii w sytuacji jak nadejdzie czwarta fala i wszystkich pozostałych schorzeń, które nie były leczone w taki sposób, w jaki powinny być leczone, również ze względu na epidemię - mówił premier Morawiecki.

Premier prosi o więcej niż 100 procent 

- Bardzo proszę, by ta dostępność (służby zdrowia - PAP) była stuprocentowa albo nawet wyższa. Staramy się dbać o to, by była sprawiedliwość społeczna, żeby były wynagrodzenia, które są adekwatne do sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce i wiążące się z innymi grupami zawodowymi - dodał.

Ratownicy medyczni od dawna walczą o wyższe wynagrodzenia, nie zgadzają się też na wyjątkowo trudne warunki pracy. Od 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Ratownicy zapowiadają, że 11 września chcą wziąć udział w dużej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która ma odbyć się w stolicy.

Polecamy: Służba zdrowia czy ochrona zdrowia? Politycy wolą służbę

Mapa protestu ratowników jest na bieżąco aktualizowana

W piątek (3 września) do pacjentów na Mazowszu nie wyjechały 43 na 202 zakontraktowanych zespołów, z czego w samej Warszawie 38 z 80.

Protest ratowników medycznych przybiera na sile. Od 1 września do strajku przyłącza się coraz więcej osób, co przekłada się na znacznie mniejszą liczbę dostępnych ambulansów w całej Polsce. Jednym z powodów jest absencja ratowników – niektórzy wybierają się na zwolnienie lekarskie, a jeszcze inni wypowiadają kontrakty. Ratownicy wciąż czekają na spełnienie konkretnych obietnic rządu i resortu zdrowia.

Na oficjalnej stronie poświęconej protestowi ratowników medycznych znalazła się mapka pokazująca ogólnopolską skalę protestu. Zaznaczono również liczbę protestujących w danym mieście, a także placówki, z których medycy przyłączyli się do strajku.

Czytaj też: Gdzie nie ma karetek? MAPA Trwa protest ratowników medycznych

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum