Premier podpisał dymisję prezes NFZ

Autor: PAP, TVN24/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2013 14:45

Agnieszka Pachciarz została odwołana ze stanowiska prezesa NFZ. Jej dymisję podpisał premier Donald Tusk.

Premier podpisał dymisję prezes NFZ

Jak podaje TVN24 premier poinformował o tym na konferencji prasowej w Brukseli.

Premier Donald Tusk pytany o powody dymisji szefowej NFZ, odparł, że "to minister zdrowia przedstawia wniosek dotyczący obsady, a także ewentualnej dymisji szefa Narodowego Funduszu Zdrowia".

- Sytuacja w ochronie zdrowia nie jest delikatnie mówiąc idealna, nie jest źródłem satysfakcji ani dla obywateli, ani dla pacjentów, dla mnie także nie. Ta naprawa oraz te wyzwania jakie sformułowaliśmy, głównie dotyczące kolejek, wymagają oczywiście bardzo dobrej współpracy ministra i Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreślił Tusk.

- Przy jakimkolwiek konflikcie zdań ta współpraca byłaby bardzo utrudniana, ale minister Arłukowicz też wie, że teraz bierze już naprawdę stuprocentową odpowiedzialność i za dużo czasu nie będzie miał - powiedział premier.

Wcześniej w czwartek (19 grudnia) Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o odwołanie Pachciarz.

Jak mówił na konferencji prasowej w środę (18 grudnia) Arłukowicz, NFZ po wprowadzeniu systemu eWUŚ niewłaściwie weryfikował nieubezpieczonych.

- Nie może być tak, że urzędnicy nie do końca weryfikują osoby, które wyskakują w systemie eWUŚ jako nieubezpieczone, jednocześnie wyciągają natychmiast rękę po pieniądze czy do pacjentów, czy do budżetu państwa - podkreślił, tłumacząc dlaczego złożył wniosek o odwołanie prezes NFZ.

Arłukowicz poinformował, że - jeżeli premier przyjmie jego wniosek - obowiązki prezesa do czasu powołania nowego szefa NFZ będzie pełnił dotychczasowy wiceprezes NFZ Marcin Pakulski.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum