Premier podał trzy najważniejsze cele rządu w walce z epidemią koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2020 13:50

Dążymy do ustabilizowania sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca; dążymy do tego, aby nasza strategia nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki - zapewnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Premier podał trzy najważniejsze cele rządu w walce z epidemią koronawirusa
FOT. Flickr/Adam Guz, Kancelaria Premiera/Public Domain Mark 1.0 (zdj. archiwalne)

W sobotę (10 października) przed południem pod przewodnictwem szefa rządu obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z sytuacją związaną z epidemią koronawirusa. Morawiecki zwrócił uwagę, że Zespół obraduje w regularnym, codziennym cyklu.

- Dążymy do ustabilizowania sytuacji, dążymy do tego, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca - mówił.

Morawiecki zwrócił jednocześnie uwagę, że dziś na całym świecie liczba zakażeń to ok. 350 tys. Jak mówił, ta liczba powinna zostać zestawiona w proporcji do tego co dzieje się w Europie i w szczególności w Polsce. - Mamy do czynienia z taką sytuację, gdzie jest rekordowa liczba przypadków we wszystkich krajach Europy i ta sytuacja również jest dynamiczna - zwrócił uwagę.

Premier przedstawił też strategiczne cele na najbliższe tygodnie.

Jako pierwszy cel wskazał:
• "możliwe ograniczenie przede wszystkim liczby zgonów i zapewnienie tym osobom, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia, zgon, czyli naszych seniorów".

Po drugie:
• "zapewnienie wydolności służby zdrowia".

Trzeci cel strategiczny na najbliższe tygodnie, miesiące
• "utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych".

- Tak, żeby tam gdzie się da, gospodarka funkcjonowała normalnie. Te branże, które w największym stopniu wiążą się z kontaktowaniem ludzi między sobą - tak jak w ostatnich kilku miesiącach miały ograniczenia, tak i będą miały ograniczenia w kolejnych miesiącach. Jednak pozostałe zakłady przemysłowe, firmy, przedsiębiorstwa - handlowe, usługowe, chcemy aby mogły funkcjonować - zapewnił.

- Dążymy do tego, aby nasza strategia nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki, tak jak to miało miejsce w marcu, kwietniu tego roku - zaznaczył. 

PAP - Rafał Białkowski, Agnieszka Ziemska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum