Premier po spotkaniu z NSZZ "Solidarność": ustaliliśmy tryb dalszego dialogu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2016 18:17

Ustaliliśmy harmonogram spotkań i konsultacji z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność" - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło po spotkaniu ze związkowcami. Do spotkania doszło po tym jak w poniedziałek przedstawicielki "Solidarności" odmówiły opuszczenia gmachu Ministerstwa Zdrowia po spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.

Premier po spotkaniu z NSZZ "Solidarność": ustaliliśmy tryb dalszego dialogu
Premier Beata Szydło. Fot. PTWP

Spotkanie premier Beaty Szydło z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność” miało miejsce w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Rozpoczęło się we wtorek (20 września) po południu. W spotkaniu uczestniczył też minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Przedstawicielki  "Solidarności", po spędzeniu nocy z poniedziałku na wtorek w gmachu Ministerstwa Zdrowia, mówiły przed spotkaniem, że chcą przedstawić premier swoją ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia.

- Idziemy na te rozmowy z nadzieją, że to będzie początek dobrej zmiany w służbie zdrowia - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.

Wyrażała nadzieję, że spotkanie nie ma tylko na celu rozładowania napięcia lecz podjęcie przemyślanych i kompleksowych zmian, które przywrócą zaufanie pacjentów do służby zdrowia.

Premier: zobowiązałam pana ministra
Premier powiedziała po spotkaniu, że ustalono tryb dalszego dialogu, do którego zobowiązały się obydwie strony. - Zobowiązałam pana ministra do konkretnych działań, w konkretnym czasie - mówiła.

- Ustaliliśmy harmonogram spotkań i konsultacji dotyczących projektów ustaw, które w tej chwili przygotowuje resort. Czekamy na opinie "Solidarności" w sprawie tych projektów. I również na opinie i na sformułowanie na piśmie tych oczekiwań, które były tutaj podnoszone - podkreśliła premier.

Oceniła, że dyskusja podczas spotkania z przedstawicielami "Solidarności "była "dobra i rzeczowa".

- Rozmawialiśmy o bardzo konkretnych sprawach. Przedstawiciele "Solidarności" przedstawili swoje oczekiwania, swoje wątpliwości. Dyskusja była bardzo dobra - podkreśliła premier Beata Szydło.

Ochman: oto osoba godna zaufania
Ochman pytana przez wcześniej dziennikarzy o współpracę z ministrem Konstantym Radziwiłłem, powiedziała, że minister stracił zaufanie przedstawicielek "Solidarności" i dlatego zwróciły się do premier, która jest dla nich "osobą godną zaufania".

Szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek wchodząc na wtorkowe spotkanie przypomniała w wypowiedzi dla mediów, że premier proponowała spotkanie w przyszły wtorek, ale nie spotkało się to z aprobatą, więc zdecydowała o przełożeniu zaplanowanych wcześniej zajęć.

- Premier zawsze deklarowała: kiedy się rozmawia, zawsze można wypracować jakieś rozwiązania - podkreśliła Witek.

Ochman powiedziała, że podczas wtorkowego spotkania ustalono konkretne terminy realizacji poszczególnych zadań.

- To nie jest tak, że my wychodzimy dziś i mówimy: tematy zostały rozwiązane. Nie, to jest początek drogi. Ale my pana ministra Radziwiłła przypilnujemy - powiedziała.

Jak poinformowała, podczas spotkania ustalono m.in., że w przyszłym tygodniu będzie przedstawiony nowy projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników placówek ochrony zdrowia.

To rozporządzenie się nie podoba
Dodała, że premier i minister powiedzieli też, że zastanowią się nad "naprawą skutków" rozporządzenia, jakie poprzedni minister zdrowia Marian Zembala podpisał w efekcie negocjacji po wrześniowej manifestacji pielęgniarek w stolicy. Zgodnie z nim wynagrodzenia pielęgniarek i położnych mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata.

- Nie chodzi o odbieranie komukolwiek prawa do wzrostu wynagrodzeń, ale o powiedzenie, że oprócz pielęgniarek i lekarzy jest cała grupa ludzi w służbie zdrowia, która uzyska wzrost wynagrodzenia, dlatego, że płaca minimalna wzrośnie - zaznaczyła Ochman. Podkreśliła, że powinny wzrosnąć także wynagrodzenia m.in. ratowników medycznych, fizjoterapeutów i diagnostów.

Przypomnijmy, że przedstawicielki NSZZ "Solidarność" w poniedziałek (19 września) nie opuściły gmachu Ministerstwa Zdrowia po spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Ochman wyjaśniała, że pozostanie kilkuosobowej delegacji to próba zwrócenia uwagi na wciąż nierozwiązane, mimo zapowiedzi i obietnic zmian, problemy ochrony zdrowia.

W rozmowach, w nocy z poniedziałku na wtorek z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność" uczestniczyli m.in. szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Ochman podkreślała wtedy, że związkowcy są otwarci na dialog, ale z osobą ciesząca się wiarygodnością i zaufaniem, "a taką osobą jest bez wątpienia premier Beata Szydło".

Czego chce "Solidarność"
- Od początku pani premier podkreślała, że nie będzie bała się rozmawiać na tematy, które są ważkie, na tematy, które rzeczywiście w społeczeństwie mogą generować określone emocje - powiedział dziennikarzom we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek, zapowiadając spotkanie premier Beaty Szydło z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność” w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog"

Bochenek zaznaczył, że było to ponowne zaproszenie na spotkanie. - Takie zaproszenie zostało już wczoraj skierowane do tych pań, niestety z niego nie skorzystały - powiedział.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda jeszcze we wtorek wyrażał nadzieję, że strony osiągną porozumienie.

W wydanym w poniedziałek komunikacie NSZZ "Solidarność" wskazywano, że związkowcy mają świadomość, że "po ośmiu latach dewastacyjnej polityki kolejnych rządów PO-PSL nie nastąpi radykalna zmiana na lepsze".

"Nie formułujemy postulatów niemożliwych do realizacji - oczekujemy jedynie realizacji programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości oraz obietnic złożonych naszemu środowisku w expose pani premier" - podkreślili.

Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia i "radykalnego przyspieszenia" prac nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Chcą także przygotowania i uchwalenia ustawy o sieci szpitali, zwiększenia finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz utrzymania dotychczasowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum