Premier: państwo polskie przeznacza na zdrowie psychiczne naszych dzieci ok. 650 mln zł

Autor: • Źródło: PAP06 lipca 2022 14:32

- Państwo polskie przeznacza dziś na zdrowie psychiczne naszych dzieci, na pomoc psychologiczną, na ośrodki terapii uzależnieniowej i psychologicznej ok. 650 mln zł, a niedługo to będzie 700 mln zł – poinformował w środę, 6 lipca, premier Mateusz Morawiecki w trakcie otwarcia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Tarczynie.

Premier: państwo polskie przeznacza na zdrowie psychiczne naszych dzieci ok. 650 mln zł
Premier: państwo polskie przeznacza na zdrowie psychiczne naszych dzieci ok. 650 mln zł. Fot. PAP/Mateusz Marek
  • 6 lipca otwarto oddział dzienny Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Tarczynie
  • W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że ten nowoczesny ośrodek "ma pomóc naszym dzieciom i naszej młodzieży w przełamywaniu różnych problemów czasu dzisiejszego"
  • Państwo polskie przeznacza dziś na zdrowie psychiczne ok. 650 mln zł. W przyszłości ma być nawet i 700 mln.- Dla porównania w 2015 r. to było 170 mln zł - dodał szef polskiego rządu

Otwarto oddział dzienny Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

W środę premier wziął udział w uroczystości otwarcia oddziału dziennego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Tarczynie.

- Tu w Tarczynie otwierany jest właśnie bardzo nowoczesny ośrodek. Ma pomóc naszym dzieciom i naszej młodzieży w przełamywaniu różnych problemów czasu dzisiejszego - powiedział.

Jak ocenił, nie wystarczy tylko pokazać strategię, w ślad za strategią powinny pójść czyny.

- I państwo polskie dziś przeznacza na zdrowie psychiczne naszych dzieci, na pomoc psychologiczną, na ośrodki terapii uzależnieniowej i psychologicznej ok. 650 mln zł, niedługo to będzie 700 mln zł. Dla porównania w 2015 r. to było 170 mln zł - powiedział Morawiecki.

- Wiem, że duże liczby nie przemawiają tak do wyobraźni, ale jak coś jest o cztery razy więcej, 400 proc. rośnie przez te 6 lat, to mówi to samo za siebie, ile nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, wagi i uwagi przykłada do tej dziedziny życia młodych i najmłodszych obywateli - stwierdził premier.

Tego typu ośrodki mają przywrócić dzieci po pandemii

Jak mówił, ośrodki takie jak ten w Tarczynie mają przywrócić dzieci po pandemii i po oby jak najszybciej zakończonej wojnie do normalnego życia bez lęków i uzależnień.

Podczas konferencji zwrócił uwagę na to, jak ważne jest spędzanie czasu ze swoimi dziećmi. - Wiem, że to jest najważniejsze i wiem, jak one tego potrzebują - wskazywał.

- Wszystkich rodziców proszę o empatię, serdeczność, życzliwość, dobroć, wyrozumiałość. Myślę, że dzisiejsze pokolenie szczególnie tego potrzebuje - zaapelował Morawiecki

Podkreślił, że państwo postara się pomóc dzięki ośrodkom takim jak ten Tarczynie, ale też dzięki wielu innym w Polsce.

- Rozwijamy je poprzez dodatkowe środki przeznaczane na pomoc terapeutyczną, psychologiczną, żeby wyciągać dzieci i młodzież z tych emocjonalnych, psychologicznych tarapatów, sideł i pułapek - podsumował szef rządu.

Co zakłada reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży?

Reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zakłada wprowadzenie nowych zawodów specjalistów ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - czytamy na Twitterze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Dzięki wprowadzonym zmianom dzieci i młodzież mają możliwość korzystania ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych bez skierowania - napisano.

Ponadto zgodnie z nowym modelem ochrony zdrowia psychicznego minimum 15 proc. świadczeń udzielanych w poradniach ma być realizowanych w środowisku pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum