Premier otworzył pierwszą Radę ds. COVID-19. "Fundamentalne znaczenie dla służby zdrowia"

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia09 lutego 2022 11:18

W środę, 9 lutego, przed południem rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowo utworzonej Rady ds. COVID-19 przy premierze. - Koronawirus może zniknąć z mediów, ale nie zniknie z dnia codziennego i nie może zniknąć z horyzontalnej strategii państwa polskiego - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier otworzył pierwszą Radę ds. COVID-19. "Fundamentalne znaczenie dla służby zdrowia"
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • W środę, 9 stycznia, o godz. 10 odbyło się pierwsze posiedzenie nowo utworzonej Rady ds. COVID-19 przy premierze
  • To organ doradczy powstały po tym, jak zdymisjonowało 13 spośród 17 członków Rady Medycznej
  • Rada do spraw COVID-19 będzie miała fundamentalne znaczenie w wypracowaniu najlepszych rozwiązań - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki

Rada ds. COVID-19 na pierwszym posiedzeniu

Premier Mateusz Morawiecki kilka minut po godz. 10 otworzył spotkanie nowo utworzonej Rady ds. COVID-19.

- Formuła jest rzeczywiście szersza - mówił premier. - Piąta fala prawdopodobnie się właśnie przełamuje; słyszeliśmy o tych falach już bardzo wiele informacji wcześniej, wiemy, że być może wirus, jego mutacja omikron ma inny charakter niż poprzednie i być może idziemy w kierunku nie tylko zmniejszenia zjadliwości i śmiertelności tego wirusa, ale też jakiegoś nowego otwarcia - dodał.

W ocenie premiera konsekwencje COVID-19 jak i samej epidemii "nie tylko zostaną z nami na rok 2022, ale i na dłużej.

- Te konsekwencje mają charakter w dużym stopniu związany z medycyną, ze służbą zdrowia, ale przecież dalece nie tylko: one mają ogromny wpływ na edukację, na funkcjonowanie gospodarki, sprawy społeczne, na psychikę dzieci i młodzieży, dorosłych. To są tematy, które już dzisiaj widzimy, że będą miały charakter priorytetowy i nimi będziemy w ogromnym stopniu po prostu żyć. Stąd poszerzenie kompetencyjne Rady ds. COVID - zaznaczył Morawiecki.

- Sytuacja dzisiaj jest rzeczywiście wyjątkowa, ponieważ jesteśmy poddawani różnego rodzaju presjom społecznym, publicznym, tych, którzy z jednej lub z drugiej strony mają taki a nie inny pogląd na to, czy należy luzować różnego rodzaju rygory i obostrzenia, czy postępować inaczej - wskazał premier.

Wspólne mianowniki: prawda i wolność

Szef Rady Ministrów dodał, że "w pewnym konflikcie stoją ze sobą racje medyczne, racje służby zdrowia, które mają wspólny mianownik pod nazwą prawda - bo jest jakaś prawda medyczna - i po drugiej stronie oczekiwania, które mają wspólny mianownik pod nazwą wolność".

- Ludzie uważają, że mogą po prostu robić to, co uważają za właściwe, choć wiemy doskonale, że w życiu społecznym są różne ograniczenia i dlatego pojednanie tych dwóch wartości ze sobą przyświecało nam przez te dwa lata niemalże w każdym dniu decyzji o szczepieniach, rygorach, bądź ich uwalnianiu - przyznał Morawiecki.

- Jesteśmy bardzo mocno naciskani przez różne ośrodki mądrości - tak to nazwijmy: czasami w cudzysłowie, czasami bez cudzysłowu - aby tę rzeczywistość zdecydowanie dzisiaj zmieniać - zaznaczył premier.

Morawiecki podkreślił, że "dwa lata walki z wirusem nauczyły nas, że nie ma i nie będzie żadnych prostych rozwiązań". Zwrócił uwagę na związane z pandemią problemy służby zdrowia, w tym leczenie innych chorób, które - jak zauważył premier - "w czasie COVID-19, niestety, zeszło na drugi plan".

- Chcemy w jak najszybszy sposób, aby, jednocześnie nie zapominając o wyzwaniach, zaadresować wszystkie inne choroby: zarówno walkę z chorobami serca, z chorobami onkologicznymi, z cukrzycą - te główne schorzenia, które trapią polskie społeczeństwo - a także ze wszystkimi innymi - wskazał premier.

COVID odcisnął piętno na psychice dzieci

- Wiemy także, że COVID odcisnął swoje ogromne piętno na kondycji psychicznej dzieci i młodzieży: lockdowny, praca online w systemie edukacji na pewno bardzo negatywnie odłożyła się na na naszych dzieciach, młodzieży, na osobach uczących się. Chciałbym, żebyśmy pewne kwantum czasu poświęcili na to, aby w najbliższych paru miesiącach, czyli drugim semestrze tego roku szkolnego, ale także i na kolejne lata, ułożyć odpowiednio cały system - powiedział Morawiecki.

- Lekarstwo nie może być gorsze od choroby - dodał. - Bardzo łatwo jest podjąć pewne decyzje, których za chwilę możemy żałować. Koronawirus może zniknąć z mediów wkrótce, za parę miesięcy, za jakiś czas: wiemy, jak gwałtownie zmieniają się te nastroje, ale koronawirus nie zniknie z naszych wyzwań i z dnia codziennego i w związku z tym nie może zniknąć z horyzontalnej strategii państwa polskiego - zaznaczył premier.

- Rada do spraw COVID-19 będzie miała fundamentalne znaczenie w wypracowaniu najlepszych rozwiązań: dla funkcjonowania służby zdrowia z jednej strony, ale także w tematach społecznych, w tematach gospodarczych, związanych z edukacją, szeroko rozumianą polityką bezpieczeństwa państwa polskiego - zapowiedział premier Morawiecki. 

Rada Medyczna już nie istnieje. Teraz to Rada ds. COVID-19

Przypomnijmy: Rada Medyczna przy premierze oficjalnie zakończyła działalność 14 stycznia, kiedy 13 spośród 17 jej członków poinformowało o rezygnacji z udziału w pracach tego organu pomocniczego. Kancelaria Premiera wydała wówczas oświadczenie dotyczące zapowiedzi zmiany formuły doradczej gremium.

17 stycznia odbyło się zebranie sztabu kryzysowego. W posiedzeniu uczestniczyło również kierownictwo resortu zdrowia. Omawiano tam kwestię rezygnacji ekspertów, a podczas późniejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w sprawach związanych z pandemią doradzać mu będą konsultanci krajowi i wojewódzcy.

21 stycznia z kolei zapowiedziano powołanie Rady ds. COVID-19 przy premierze. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki poinformował wówczas, że nowy organ będzie zajmował się "wychodzeniem z pandemii". - Mam nadzieję, że głosy, które się pojawiają, że fala omikrona będzie ostatnią, okażą się trafne, i w związku z tym Rada ds. COVID-19 będzie także obejmowała specjalistów z innych dziedzin, nie tylko z medycyny - zaznaczył premier.

Nowa Rada ds. COVID-19. Skład:

Specjaliści z dziedziny medycyny

•    choroby zakaźne – prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban; 
•    chirurgia – prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna (Gdański Uniwersytet Medyczny, Katedra i Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży); 
•    neurochirurgia – dr n. med. Artur Zaczyński (CSK MSWiA); 
•    wakcynologia – dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz (Państwowy Zakład Higieny); 
•    kardiologia – prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki (Instytut Kardiologii – dyrektor); 
•    neurologia, psychiatria – prof. dr hab. n. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz (Instytut Psychiatrii i Neurologii – dyrektor);
•    psychiatria dziecięca – prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik (Uniwersytet Medyczny w Katowicach);
•    pulmonologia, mikrobiologia – prof. dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz-Kopeć (Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc); 
•    onkologia – dr hab. n. med. Beata Jagielska (Konsultant Mazowiecki z zakresu onkologii klinicznej); 
•    profilaktyka, zdrowie publiczne – dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska (Instytut Medycyny Wsi w Lublinie – z-ca dyrektora); 
•    rehabilitacja – prof. dr hab. n. med. Jan Szczegielniak (MSWiA, pełnomocnik MZ ds. rehabilitacji pocovidowej);
•    anestezjologia – dr n. med. Marek Migdał (Centrum Zdrowia Dziecka – dyrektor, członek jednego z komitetów przy EMA);
•    choroby zakaźne, wakcynologia, pediatria – prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn (Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu); 
•    medycyna rodzinna – prof. dr hab. n. med. Katarzyna Życińska (MSWiA,  Warszawski Uniwersytet Medyczny); 
•    interna – prof. dr hab. n. med. Jacek Różański (konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych); 
•    diagnostyka laboratoryjna – dr n. med. Ewa Leporowska (kierownik lab. Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Poznaniu); 
•    ratownictwo medyczne – prof. dr hab. n. med. Jerzy Ładny (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku);

Specjaliści z zakresu nauk społeczno-ekonomicznych

•    socjolog – dr Marcin Zarzecki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej); 
•    socjolog – dr hab. Michał Łuczewski (Uniwersytet Warszawski);
•    statystyk, prognosta – dr inż. Franciszek Rakowski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego); 
•    ekonomista – dr hab. Mariusz Andrzejewski, prof. UEK (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie); 
•    prawnik – dr hab. Krzysztof Koźmiński (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego);
•    psycholog – dr Tomasz Rowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego); 

Przedstawiciele instytucji

•    Adam Niedzielski, minister zdrowia; 
•    Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych;
•    Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia;
•    Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny;
•    Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny;
•    Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum