Premier ostrzega przed czwartą falą i lockdownem. Mówi o zmianach w "regułach gospodarczych"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 lipca 2021 09:05

Premier Mateusz Morawiecki ostrzega przed czwartą falą i w konsekwencji zmianami w "regułach gospodarczych". Przy okazji zapewnił, że rząd nie zamierza wprowadzać obowiązku szczepień przeciw COVID-19.

Premier Morawiecki liczy na jeszcze wyższy poziom wyszczepienia w Polsce. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że na razie rząd nie planuje wprowadzenia obowiązku szczepienia przeciw COVID-19
  • - Na dzień dzisiejszy jestem umiarkowanym optymistą, ale przestrzegam przed czwartą falą, która może nadejść - dodał szef rządu
  • Według premiera Polska osiągnęła wysoki poziom zaszczepienia, ale liczy jeszcze na mobilizację osób niezaszczepionych

Premier o możliwym lockdownie

Premier Mateusz Morawiecki w TVP3 Kielce podkreślił, że rząd prowadzi różne działania, aby zachęcić Polaków do szczepień przeciw COVID-19.

- To są wszystkie możliwe konkursy, bonusy, loterie. I rzeczywiście trochę więcej Polaków ruszyło do szczepień. A wierzę też, że jak w sierpniu Polacy zaczną wracać z wakacji, to także zachęceni przykładem innych państw, ruszą do szczepień - powiedział premier.

Pytany, czy rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 wyraził nadzieję, że "do takiej ostateczności nie dojdzie". Wskazał jednak, że m.in. Francja i kilka innych krajów ordynują szczepienia nie tylko dla służby zdrowia, ale też wielu innych grup.

- My obecnie takiego założenia nie mamy, ale jednocześnie przypominamy, że jeżeli dojdzie do takiej liczby zakażeń na skutek tego, że osoby się nie szczepią, że trzeba będzie dokonać pewnych zmian w regułach gospodarczych, to będziemy musieli tego dokonać. Na dzień dzisiejszy jestem umiarkowanym optymistą, ale przestrzegam przed czwartą falą, która może nadejść - dodał premier.

Szef rządu ocenił, że jak dotąd Polska osiągnęła wysoki poziom zaszczepienia całego społeczeństwa, "ale byłoby znakomicie, gdyby jeszcze kilka milionów osób niezdecydowanych poszło do szczepienia".

Poziom wyszczepienia w Polsce

Przypomnijmy, według danych MZ z 19 lipca, w Polsce wykonano już 32 835 251 szczepień, w tym 1 dawką 17 760 254, a 2 dawką 15 074 997. Liczba osób w pełni zaszczepionych 16 251 913. Dzienna liczba szczepień 40 090. Liczba niepożądanych odczynów 13 298. Liczba zutylizowanych dawek 72 996.

Liczba dawek dostarczonych do Polski 40 832 480. Liczba dawek dostarczonych do punktów 34 517 410. Stan magazynu (zabezpieczenie drugich dawek) 4 374 365. Zamówienia w trakcie realizacji 1 940 705.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum