PAP/Rynek Zdrowia | 17-01-2017 12:28

Premier o zmianach w zdrowiu: część ustaw przyjęliśmy, pozostałe przygotowane

Część ustaw, które mieszczą się w pakiecie zmian w służbie zdrowia, została już przyjęta; pozostałe są przygotowane - powiedziała we wtorek (17 stycznia) premier Beata Szydło. Poinformowała, że w środę spotka się z ministrem Konstantym Radziwiłłem.

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że w środę (18 stycznia) spotka się z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Fot. PTWP

- Będzie to też okazja do tego, żebyśmy przedstawili kierunki, które przyjmiemy w służbie zdrowia w tym roku. Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i zmiany, reformy w służbie zdrowia są jednym z elementów programu PiS, który został przyjęty do realizacji przez nasz rząd - potwierdziła premier na konferencji prasowej.

Jak poinformowała, oczekuje, że minister Radziwiłł przedstawi harmonogram wprowadzania w życie poszczególnych zmian w służbie zdrowia.

- Część z tych ustaw, które mieszczą się w pakiecie zmian, zostało już przyjęte, pozostałe są przygotowane. Jesteśmy w tej chwili przed decyzją uruchomiania poszczególnych kolejnych zadań - powiedziała premier.

Przewidywane ns środę spotkanie premier i ministra zdrowia ma związek z zapowiedzianym przez Beatę Szydło we wtorek przeglądem resortów. - Będę spotykać się przed najbliższe dwa tygodnie z szefami poszczególnych resortów, będziemy omawiać to, co zostało zrealizowane. Będziemy starali się szukać przyczyn, z powodu których zadania nie zostały zrealizowane w ubiegłym roku - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej.

Jak dodała, "ministrowie przedstawią propozycje nowych działań, które będą realizowane przez rząd".

Wśród zmian z służbie zdrowia planowanych przez rząd jest likwidacja NFZ. Minister Radziwiłł zapowiadał, że nastąpi to 1 stycznia 2018 r. Tym samym uprawnienie do leczenia w publicznej służbie zdrowia będą mieli wszyscy obywatele.

Na razie MZ ułatwiło korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - dzięki zmianom, które weszły w życie w zeszłym tygodniu dostęp do POZ będą mieć również osób, które choć posiadają prawo do świadczeń, nie są w stanie tego potwierdzić lub nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia.

W zeszłym roku wprowadzono bezpłatne leki dla seniorów oraz ustawę przewidującą dekomercjalizację szpitali, która - według MZ - gwarantuje zachowanie publicznego charakteru szpitali w Polsce.

Resort pracuje obecnie m.in. nad ustawą o sieci szpitali, przepisami o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników medycznych, przygotuje też gruntowną nowelizację Prawa farmaceutycznego.