×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Premier o wsparciu m.in. dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 lutego 2012 17:58

Premier Donald Tusk zadeklarował w czwartek, że rząd jest otwarty na to, by "uzawodowić" pracę polegającą na pomocy lub opiece nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi wtedy, kiedy uniemożliwia to podjęcie innej pracy zawodowej.

Premier o wsparciu m.in. dla rodziców dzieci niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jednak, jak powiedział szef rządu, z obawy o stan finansów publicznych "w roku 2012-13 możemy mówić wyłącznie o większym wsparciu dla najbardziej potrzebujących, czyli dla rodziców dzieci niepełnosprawnych".

- Jeśli na serio będziemy chcieli uznać, że opieka, praca w domu, szczególnie przy osobie chorej, starszej, zależnej powinna być traktowana i płatna jak etat, to, co do logiki, ja nie mam żadnej wątpliwości, że tak powinno być, co do możliwości finansowych mówimy w takim momencie o dziesiątkach miliardów zł rocznie - zastrzegł premier podczas spotkania z Parlamentarną Grupą Kobiet w Sejmie.

Tusk przekonywał, że ratunkiem przed bezrobociem jest powstawanie nowych miejsc pracy, a nie budowanie nowych przywilejów dla grup wiekowych.

- Byłoby źle, gdybyśmy uwierzyli, że istnieje jakiś szacher macher, że minister pracy albo minister finansów zrobią jakiś algorytm, dający przywileje jakiejś grupie i dzięki temu zniknie problem bezrobocia - podkreślił premier.

Dodał, że nie należy szukać "przesadnie sztucznych narzędzi, bo państwo z reguły najgorzej wydaje pieniądze na miejsca pracy".

- W ustawie 67+ każemy podnieść wiek emerytalny dotychczas uprzywilejowanym - sędziom, prokuratorom i rolnikom - przekonywał Donald Tusk.

Jak dodał, rząd przygotowuje zmiany, które będą polegały na odebraniu przywilejów górniczych tym, którzy nie pracują jako górnicy. - To samo dotyczy systemu wsparcia państwowego dla emerytur księżowskich - zaznaczył.

- Chcemy, żeby system przywilejów emerytalnych zniknął lub został zredukowany do niezbędnego minimum - oświadczył szef rządu.

Donald Tusk przekonywał, że propozycja rządowa - w sprawie systemu emerytalnego - jest "przemyślana i ma całościowy charakter".


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum