Premier: nie zamierzamy izolować Śląska od reszty kraju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2020 13:28

Chcę powiedzieć z całą mocą, że nie tylko nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego; dzisiaj należy się pomoc naszym rodakom na Śląsku - mówił w środę (13 maja) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki: - Nie tylko nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego; dzisiaj należy się pomoc naszym rodakom na Śląsku. Fot. TT/KPRM

Morawiecki podkreślił, że koronawirus jest "nieprzewidywalny" i ogniska zakażeń mogą wybuchnąć w różnych miejscach. Obecnie - jak mówił - ma to miejsce w części woj. śląskiego.

- Tam mamy ogromny wzrost zakażeń, jednocześnie w większości obszarów w Polsce tych zakażeń jest coraz mniej - mówił szef rządu podczas konferencji prasowej.

- Chcę powiedzieć z całą mocą, że nie tylko nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego, ale wręcz dzisiaj należy się pomoc naszym wspaniałym rodakom na Śląsku, w Zagłębiu, w całym województwie śląskim, które rzeczywiście jest bardzo mocno dotknięte koronawirusem - dodał.

Szef rządu zapewniał, że na Śląsku działają służby medyczne i mundurowe, które są zaangażowane w identyfikowanie osób zakażonych i ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa na tym obszarze. Morawiecki dziękował także górnikom za pracę i ich zaangażowanie w zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

Resort zdrowia poinformował we wtorek o rekordowej liczbie nowych zakażeń - 595, w tym 492 ze Śląska. To największa zanotowana liczba nowych przypadków od wybuchu epidemii, czyli od 4 marca. W środę z kolei w tym województwie przybyło kolejne 113 osób zakażonych. MZ wyjaśniało, że wzrost ten wynika z intensywnych badań przesiewowych, którym poddawani są górnicy i ich rodziny.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 17 062 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w województwie śląskim - 4 384. W sumie zmarło do tej pory 847 osób, a 6 131 chorych wyzdrowiało.

PAP - Mateusz Roszak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum