Premier nie wyklucza, że na debacie nt. zdrowia pojawi się Bartosz Arłukowicz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2014 15:54

Donald Tusk uważa, że dyskusje pomiędzy ekspertami to rzecz cenna, dlatego nie wyklucza, że na debacie zaproponowanej przez PiS 3 marca ws. zdrowia pojawi się minister zdrowia i eksperci resortu zdrowia.

- W interesie publicznym jest podjęcie debaty twarzą w twarz, bez chowania się, bez kluczenia, bez ucieczki - powiedział premier Donald Tusk o ewentualnej debacie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

W sobotę (15 lutego) Tusk zaproponował Kaczyńskiemu debatę, która - zdaniem szefa rządu - miałaby wyjaśnić wątpliwości dotyczące nowego programu PiS. W odpowiedzi prezes PiS zaproponował premierowi, by 3 marca wziął udział w debacie z nim oraz ekspertami o ochronie zdrowia. Szef PiS wykluczył jednocześnie debatę z Tuskiem w formule "jeden na jeden"; według niego debata z szefem rządu jest możliwa tylko w szerszym gronie z udziałem ekspertów.

Tusk stwierdził we wtorek (18 lutego) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że nie wyklucza, iż na debacie zaproponowanej przez PiS 3 marca w sprawie zdrowia pojawi się minister zdrowia i eksperci resortu zdrowia. Zastrzegł jednocześnie, że dobre wychowanie i kultura osobista wymagałaby wspólnego ustalenia terminu i miejsca takiej debaty. Jak dodał, termin i miejsce debaty zostały narzucone przez PiS w "taki trochę arogancki sposób".

Czytaj: Rzecznik PiS: z Arłukowiczem można debatować w Komisji Zdrowia

- Traktuję to (debatę w sprawie zdrowia - przyp. red.) jako bardzo poważne zobowiązanie PiS i prezesa Kaczyńskiego, że kończy się zła polityka mówienia ''nie, bo nie'' i jest gotowość do poważnej rozmowy - zaznaczył szef rządu.

Zdaniem premiera, gospodarzami debaty - tak jak w całym cywilizowanym świecie - powinny być media, a nie jedna ze stron debaty.

- Kluczem jest gotowość do stanięcia twarzą w twarz, debata jest wtedy atrakcyjna i służy telewidzom, kiedy ma charakter pojedynku - podkreślił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum