Premier: nie ma dobrej służby zdrowia bez zasilenia jej dodatkowymi środkami

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia17 maja 2021 12:09

Rząd chce nadal poprawiać jakość ochrony zdrowia, kształcić nowe kadry medyczne, by ułatwić dostęp do specjalistów - zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Premier: nie ma dobrej służby zdrowia bez zasilenia jej dodatkowymi środkami
Mateusz Morwiecki: - Rząd chce nadal poprawiać jakość ochrony zdrowia; FOT. Shutterstock
  • Pandemia uświadomiła nam wszystkim, można powiedzieć na całym świecie, jak ważna jest przebudowa służby zdrowia - powiedział Mateusz Morawiecki
  • Nie ma dobrej służby zdrowia bez zasilenia jej dodatkowymi środkami - zaznaczył szef rządu
  • Mateusz Morawiecki przypomniał, że jedna z najważniejszych części dokumentu Polski Ład dotyczy systemu opieki zdrowotnej

W poniedziałek Mateusz Morawiecki, w ramach promowania rozwiązań Polskiego Ładu, odwiedza województwo lubelskie oraz podkarpackie.

Pierwszy punkt na tej trasie to Szpital Powiatowy w Rykach. Zarówno burmistrz Ryk, Jarosław Żaczek, jak i starosta Rycki Dariusz Szczygielski dziękowali premierowi za pomoc w obudowie tej placówki. "Dziękujemy za wszelką pomoc. Dzięki pana pomocy również ten szpital mógł się na nowo odbudować" - zaznaczył burmistrz.

Unia Europejska też przebudowuje ochronę zdrowia

- Pandemia uświadomiła nam wszystkim, można powiedzieć na całym świecie, jak ważna jest przebudowa służby zdrowia - powiedział w Rykach szef rządu. Dodał, że w Unii Europejskiej ruszają prace nad jej gruntowną przebudową.

- Nie ma dobrej służby zdrowia bez zasilenia jej dodatkowymi środkami. Zjednoczona Prawica wypracowała nowe środki już w poprzednich kilku latach. Dowodem tego jest ten szpital (Szpital Powiatowy w Rykach - PAP). Przeznaczyliśmy z górą 40 miliardów złotych więcej w ciągu pięciu lat na naprawę służby zdrowia, ale to wszystko jest ciągle za mało - powiedział.

Dodał, że rząd chce nadal poprawiać jakość ochrony zdrowia, kształcić nowe kadry medyczne, by ułatwić dostęp do specjalistów. - To jest jeden z głównych obszarów naprawy służby zdrowia - udostępnienie w szerokim zakresie wizyt u specjalistów. To jedna z bolączek, wąskich gardeł, które będziemy starali się jak najszybciej zaadresować - powiedział.

Polski Ład ma nam wyjść na zdrowie

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to, między innymi 7 proc. PKB na zdrowie za 6 lat; zmiany w przepisach podatkowych oraz inwestycje, które mają przyczynić się do powstania 500 tys. nowych miejsc pracy.

Przypomnijmy, że w ramach części zdrowotnej Polskiego Ładu rząd planuje, m.in.:

  • Podniesienie wynagrodzeń kadr medycznych
  • Utworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali i Agencji Rozwoju Szpitali
  • Ustawa o jakości w ochronie zdrowia
  • Program profilaktyki dla osób 40+
  • Usprawnienie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej
  • Program badawczy nad COVID-19
  • Zniesienie limitów u specjalistów.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum