Premier na konferencji: od soboty cała Polska w strefie czerwonej! Zobacz nowe zasady

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 23 października 2020 11:15

Jak powiedział na konferencji prasowej w piątek (23 października) premier Mateusz Morawiecki w związku z kolejnym, wysokim przyrostem zakażonych osób i wysokimi liczbami przypadków ofiar śmiertelnych rząd wprowadza obostrzenia - cała Polska w strefie czerwonej, wszyscy uczniowie od klas czwartych szkoły podstawowej będą uczyć się w trybie zdalnym.

Premier na konferencji: od soboty cała Polska w strefie czerwonej! Zobacz nowe zasady
Fot. Twitter/MZ

Jak podkreślił premier Morawiecki, efekty tych obostrzeń będą widoczne za 10 -14 dni. Jeśli nie przyniosą spodziewanego efektu wprowadzone, zostaną kolejne restrykcji.

- Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, które wprowadzimy będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia - powiedział szef rządu.

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce.

Dodatkowo rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:
- objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych - (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
- w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum