Premier: liczę na zrozumienie lekarzy ws. recept na leki refundowane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2012 20:05

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek (10 lutego), że liczy na zrozumienie przez lekarzy, iż musi istnieć elementarna dyscyplina w dysponowaniu środkami publicznymi. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji NRL ws. wypowiadania umów z NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane.

Przypomnijmy: Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała w piątek (10 lutego) lekarzom, by wypowiedzieli umowy z NFZ dotyczące recept na leki refundowane i nie podpisywali nowych, jeżeli nadal będą one przewidywały kary za wypisywanie leków refundowanych nieubezpieczonym. Rada podkreśla, że takie działania mają być podjęte, jeżeli przepisy dotyczące wypisywania recept na leki refundowane nie zmienią się do 1 lipca.

- Musimy szukać wspólnie z lekarzami sposobu, aby ograniczyć przypadki nadużyć albo niefrasobliwości, bo inaczej system refundacji pęknie - powiedział premier, pytany o tę sprawę po posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

- Jeśli nie będzie możliwości egzekwowania, dyscyplinowania lub pilnowania zdrowych proporcji, wszyscy "popłyniemy", wydamy dziesiątki miliardów złotych na leki i ucieszą się tylko ci, którzy na nich zarabiają - dodał.

Premier podkreślał, że trzeba szukać sposobu, aby ograniczyć przypadki nadużyć w systemie refundacji leków. 

- Skoro taksówkarz jest zdyscyplinowany przez kasę fiskalną, skoro w każdej firmie bada się zasadność wydawania pieniędzy, szczególnie gdy są to środki publiczne, to i w przypadku refundowania leków musimy wszyscy trzymać jakąś elementarną dyscyplinę - mówił szef rządu. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum