Premier: kształt krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2020 12:32

Z naszych analiz i modeli wynika, że wirus nie ustąpi, jest w fazie ofensywnej, że nastąpią przyrosty liczby zachorowań; kształt tej krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań - mówił we wtorek (10 marca) premier Mateusz Morawiecki.

Przebieg krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań. Fot. pixabay

- Z naszych analiz i modeli wynika, że wirus nie ustąpi, że wirus jest w fazie ofensywnej, że nastąpią przyrosty liczby zachorowań - mówił szef rządu.

Jak dodał, analizy GIS wskazują, że przebieg krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań. - Zależy od tego, czy będziemy się stosowali do apelu epidemiologów, ekspertów, specjalistów w dziedzinie rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dlatego - jak podkreślił - musimy zmieniać swoje nawyki, unikać dużych skupisk ludzi. - Stąd ta dzisiejsza decyzja o odwołaniu imprez masowych - powiedział premier.

Jak dodał z ogromnym zrozumieniem podchodzi do tego, że "w niektórych miejscach w Polsce, już dzisiaj samorządy odwołują zajęcia szkolne ze względu na to, że albo istnieje ryzyko, albo już pojawił się przypadek bądź przypadki koronawirusa, względnie osoby, które są osobami o podwyższonym ryzyku".

Morawiecki podkreślił, że sytuacja jest analizowana na bieżąco. - Jesteśmy w kontakcie z samorządami, które mają piecze nad placówkami oświatowymi i kolejne decyzje będą podawane do wiadomości publicznej w najbliższym czasie - dodał premier.

Przypomnijmy, że we wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wydana została decyzja o odwołaniu imprez masowych. Na razie nie ma decyzji o wstrzymaniu zajęć w placówkach oświatowych.

PAP - Rafał Białkowski, Dorota Stelmaszczyk

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum