Premier komentuje słowa prezesa PiS o lekarzach. "Najważniejsza jest przysięga Hipokratesa"

Autor: • Źródło: PAP05 grudnia 2022 10:35

W przypadku lekarzy najważniejsza jest przysięga Hipokratesa i służenie ludziom; ale ważne jest też dofinansowanie służby zdrowia - dziś jest już na poziomie 6 proc. PKB - powiedział w poniedziałek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do ostatniej wypowiedzi prezesa PiS.

Premier komentuje słowa prezesa PiS o lekarzach. "Najważniejsza jest przysięga Hipokratesa"
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. Fot. PAP/Adam Warżawa

 

Premier: w przypadku lekarzy najważniejsza jest przysięga Hipokratesa

Jarosław Kaczyński w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami Nowej Soli mówił o problemach służby zdrowia i zarobkach wśród lekarzy. "Są lekarze, którzy zarabiają całkiem przeciętnie, ale jest i tak, że niektórzy zarabiają bardzo, bardzo dużo" - zauważył prezes PiS. "Nie miałbym z tego powodu pretensji, gdyby służba zdrowia działała tak, jak powinna działać" - podkreślił.

- Pogoń za pieniądzem w tym środowisku jest jednak przesadna i będzie trzeba coś z tym zrobić  - stwierdził prezes PiS. Wskazywał też m.in., że "lekarz jest człowiekiem nie tylko pewnego zawodu, ale także pewnej misji".

Premier był pytany na briefingu prasowym, czy zgadza się z tymi słowami prezesa PiS.

- Oczywiście, że generalnie się z tym zgadzam, ponieważ bardzo wiele sytuacji jest takich, w których szukamy rozwiązań za pomocą wsparcia poprzez odpowiednie mechanizmy finansowe  - powiedział premier.

- Tymczasem w przypadku lekarzy najważniejsza jest przysięga Hipokratesa, najważniejsze jest służenie ludziom, najważniejsza jest misja i bardzo dobrze, żeby wszyscy o tym pamiętali. Ważne jest dofinansowanie służby zdrowia, my to dofinansowanie zapewniamy - powiedział szef rządu.

Jak mówił, już dziś na służbę zdrowia przeznaczane jest około 6 proc. PKB, a jeszcze w 2015 roku było to ok. 4,5 proc. "Jak najbardziej trzeba dążyć do tego, żeby czynniki finansowe, czynniki materialne, czynniki pozamaterialne, motywacja pozamaterialna szły ze sobą w parze, ręka w ręka" - powiedział Morawiecki.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum