Premier: jeśli zachęcanie do szczepień nie pomoże, będą restrykcje

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP31 lipca 2021 13:32

Jeśli to będzie konieczne, w najbliższych tygodniach podejmiemy decyzje w sprawie obostrzeń - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki Fot. Aleksander Koźmiński/PAP
  • Staramy się zachęcić do szczepień na zasadzie dobrowolności, ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować restrykcyjne kroki - mówi Morawiecki
  • Czwarta fala może mieć, ale nie musi, przebieg łagodniejszy od poprzednich - zaznacza
  • Wolimy szykować się na złe scenariusze - dodaje

Staramy się maksymalnie zachęcić do szczepień na zasadzie dobrowolności, ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować restrykcyjne kroki - powiedział w sobotę Morawiecki.

"Możliwe decyzje w sprawie obostrzeń"

Szef rządu pytany był we Wrocławiu, czy wprowadzone zostaną restrykcje dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 w związku ze spadkiem tempa szczepień oraz, czy jest już konkretny termin podjęcia decyzji w tej sprawie.

Premier zapewnił, że jest w codziennym kontakcie z Radą Medyczną w sprawie dodatkowych restrykcji i ograniczeń oraz tego, czy będą one konieczne w związku ze zbliżającą się czwarta falą epidemii.

- Ta czwarta fala może mieć, ale nie musi, przebieg łagodniejszy od poprzednich. Jej przebieg jest zależny od tego, jak mocno będzie szedł do przodu proces szczepień, jak dużo osób zostanie zaszczepionych - wskazał.

- Spójrzmy na sytuację w Wielkiej Brytanii, tam czwarta fala jest bardzo groźna co do liczby osób zakażonych, ale dzięki temu, że szczepienia rozpoczęły się wcześniej, osób zaszczepionych jest trochę więcej, to skutki tej fali na szczęście są dużo łagodniejsze - powiedział Morawiecki.

"Wolimy szykować się na złe scenariusze"

- My oczywiście możemy liczyć na ten łagodniejszy scenariusz, ale wolimy szykować się na złe scenariusze. Stąd rozpoczęliśmy kolejną wielką akcję. Tym razem motywującą gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie - zaznaczył.

Premier podkreślił, że nasza infrastruktura programu szczepień, ale także infrastruktura szpitalna jest gotowa na przyjęcie tej fali.

W sobotę na stronach rządowych podano, że w pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce blisko 17,4 mln osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum