Premier: istotne jest przekroczenie 30 proc. wyszczepienia, ale życzyłbym sobie osiągnięcia 50 proc.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2020 15:45

Premier Mateusz Morawiecki życzyłby sobie, żeby w ciągu najbliższych kilku miesięcy wyszczepienie Polaków przekroczyło zdecydowanie 50 proc. Zapewnia, że logistycznie jesteśmy do tego przygotowani, a szeroka akcja szczepień może przyspieszyć otwieranie poszczególnych gałęzi gospodarki.

Premier: istotne jest przekroczenie 30 proc. wyszczepienia, ale życzyłbym sobie osiągnięcia 50 proc.
Prmier Morawiecki: Życzyłbym sobie, żeby w ciągu najbliższych kilku miesięcy wyszczepinie przekroczyło zdecydowanie 50 proc. Fot. PTWP

Premier był pytany na konferencji prasowej w Warszawie, czy rząd planuje powiązanie "frekwencji szczepiennej" z ograniczeniami - czyli np. wprowadzenie zasady, że jak zaszczepi się 10 proc. populacji, to np. nieodwracalnie otwieramy galerie handlowe, jak 20 proc. - to siłownie, 30 proc. - restauracje itd.

- Rzeczywiście, w konsekwencji szeroko zakrojonej akcji szczepień, jestem przekonany, że będziemy mogli szybciej otwierać poszczególne gałęzie gospodarki narodowej. A więc jest to nasza wspólna odpowiedzialność, dziś widzimy bardzo dokładnie wyraźnie, że powrót do normalności może nastąpić wtedy, kiedy rzeczywiście jakaś zasadniczo istotna część populacji będzie już zaszczepiona. A więc raz jeszcze gorąco wzywamy do tego, żeby zapisywać się do szczepień jak najszybciej - powiedział szef rządu.

Jak dodał, progiem podawanym przez specjalistów - "jako próg istotny z punktu widzenia działania szczepionki" - jest 30 proc.

- To ciągle jeszcze za mało, by zwalczyć epidemię w skali całej populacji, ale to już będzie dużo. Każde kolejne 5, 10 proc. poprawi sytuację. Ja bym sobie życzył, żeby w ciągu najbliższych kilku miesięcy to przekroczyło zdecydowanie 50 proc. I logistycznie jesteśmy do tego przygotowani, natomiast oczywiście szczepionka jest dobrowolna. Jednak mam nadzieję, że ogromna większość Polaków, którzy będą mogli się zaszczepić, zdecydują się na to, bo od tego będzie zależało przerwanie łańcucha epidemii - oświadczył szef rządu.

W sobotę dotarła do Polski pierwsza transza 10 tys. sztuk szczepionek na Covid-19; w niedzielę w 72 szpitalach węzłowych rozpoczęły się szczepienia.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Według wcześniejszych zapowiedzi, do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum