Premier i minister zdrowia rozmawiają z klubem PO o in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2015 20:20

W środę (4 marca) wieczorem w Sejmie zebrał się klub parlamentarny PO, który debatuje nad projektem ustawy o in vitro. W posiedzeniu uczestniczy premier Ewa Kopacz oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Premier i minister zdrowia rozmawiają z klubem PO o in vitro

Pod koniec lutego Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował Radzie Ministrów przyjęcie projektu ustawy o in vitro. Projekt przewiduje, że z in vitro będą mogły korzystać nie tylko małżeństwa. Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju.

Rząd zajmie się projektem prawdopodobnie 10 marca; jeszcze w marcu ma trafić do Sejmu. Według rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w klubie PO znajdzie się większość dla projektu. Jej zdaniem projekt jest "naprawdę bardzo dopracowany" i to powinno pozwolić zagłosować za nim nawet tym, którzy mają wiele uwag do in vitro.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w klubie Platformy, przeciw projektowi może być kilkunastu konserwatywnych posłów PO.

W Polsce na razie nie ma ustawy, która regulowałaby kwestie stosowania procedury in vitro. Obowiązująca ustawa tkankowa nie zawiera zapisów dotyczących komórek rozrodczych, tkanek zarodkowych i tkanek płodów.

Za niepełne wdrożenie unijnej dyrektywy dot. jakości i bezpieczeństwa tkanek oraz komórek ludzkich - co wskazała w ub. roku Komisja Europejska - Polsce grozi wysoka kara.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum