Premier: chcemy nie tylko lepiej finansować, ale i uszczelnić służbę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2018 17:53

Nie tylko chcemy zwiększać finansowanie służby zdrowia, ale chcemy ją także uszczelnić - zadeklarował w sobotę (14 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki.

Fot. PTWP

Morawiecki powiedział w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Grójca, że oprócz wzrostu finansowania służby zdrowia, potrzebne jest także jej uszczelnienie - Będziemy na pewno miesiąc po miesiącu, kwartał po kwartale, nie tylko finansowali coraz bardziej naszą służbę zdrowia, ale też chcemy ją uszczelnić - powiedział premier.

- Wiele środków wypływa na prawo, lewo - powiem tak kolokwialnie - stwierdził szef rządu. Jako przykład tego zjawiska, Morawiecki podał nadużycia dotyczące leków refundowanych i zwolnień lekarskich.

- Dlatego wdrażamy elektroniczne zwolnienia, elektroniczne recepty, elektroniczne skierowania do lekarza. To zmieni służbę zdrowia w najbliższych paru latach - podkreślił premier.

Jak ocenił, zaniedbania w dziedzinie służby zdrowia są ogromne. - W ciągu ostatnich 20 lat z Polski wyjechało dwadzieścia parę tys. lekarzy - zaznaczył Morawiecki. - To jest ogromna strata, bo wykształcenie każdego lekarza kosztuje od pół miliona do miliona - w zależności od tego, do którego momentu tę naszą kalkulację przeprowadzamy - dodał szef rządu.

- A więc nasz kraj - stosunkowo jeszcze na dorobku, żeby nie powiedzieć biedniejszy od tych zachodnich - sponsoruje bogate kraje zachodnie - powiedział premier.

Podkreślił przy tym, że nie wini samych lekarzy-emigrantów, ponieważ każdy ma prawo do indywidualnych wyborów. "- Ale nam tych lekarzy dzisiaj brakuje. I dlatego już pan (były) minister (zdrowia) Radziwiłł, i teraz pan minister (zdrowia, Łukasz) Szumowski, rozpoczęli nowe nabory na kierunku medycznym - mówił Morawiecki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum