Premier: chcemy, by w szkołach była pełna opieka medyczna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2017 12:57

Premier Beata Szydło zapewniła w poniedziałek (4 września), że rząd wywiążę się ze wszystkich zobowiązań, które zostały złożone przy przygotowaniu reformy edukacji w tym z reaktywacji medycyny szkolnej.

Premier: chcemy, by w szkołach była pełna opieka medyczna
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szydło zapewniła, że rząd wywiążę się ze wszystkich zobowiązań, które zostały złożone przy przygotowaniu reformy. Wśród nich wymieniła m.in. wprowadzenie opieki medycznej w szkołach i wzrost wynagrodzeń nauczycieli.

- Chcemy, by w szkołach była pełna opieka medyczna dla polskich dzieci - powiedziała szefowa rządu.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia chce by system medycyny szkolnej obejmował: gabinety zdrowotne prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę, gabinety dentystyczne zlokalizowane na terenie szkół oraz dentobusy, które świadczyłyby wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

MZ chce zachęcać samorządy by wraz ze szkołami przygotowały pomieszczenia, gdzie powstaną szkolne gabinety. Ich wyposażenie zostałoby sfinansowane przez resort. Za świadczenia płaciłby NFZ.

- Szkoła musiałaby doprowadzić pomieszczenie do stanu, w którym można ulokować gabinet - to byłby koszt jednostki samorządu terytorialnego. Ze strony MZ będzie oferta wyposażenia tego gabinetu, a dentysta będzie finansowany z NFZ. Taki konglomerat trzech źródeł finansowania - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na początku sierpnia Jak dodał, "tam gdzie nie będzie gabinetu szkolnego będzie albo gabinet w sąsiedztwie, albo dentobus".

- Gabinety dentystyczne mają uzasadnienie w większych szkołach. Jest rzeczą oczywistą, że w małych szkołach nie ma sensu lokować takiego gabinetu; to byłoby zupełnie nieopłacalne - ocenił minister.

Wskazał, że w pierwszym etapie planowany jest zakup po jednym dentobusie dla każdego województwa. Gabinet dentystyczny "na kołach" miałby zadania takie same jak stacjonarny, czyli m.in. profilaktykę i wczesne wykrywanie próchnicy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum