Premier: będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich kobiet

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 27 października 2020 10:08

- O co toczy się spór? Warto zadać sobie podstawowe pytanie i niech każdy w sumieniu sobie na to odpowie, czy to spór o danie życia osobom z zespołem Downa, czy spór o niczym nieskrępowaną aborcję. Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, nie tylko dla kobiet powyżej 35 r.ż. czy z powikłaniami ciąży - powiedział premier na specjalnej konferencji prasowej zwołanej we wtorek (27 października).

Premier: będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich kobiet
Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

- Dzisiaj można ratować i dokonywać operacji czy wprowadzać terapię jeszcze w łonie matki. - podkreślił premier, mówiąc o wprowadzeniu szerokich badań prenatalnych. Każda matka, każda kobieta jest i będzie przedmiotem naszej ogromnej troski, stąd nasza propozycja, żeby badaniami prenatalnymi zostały objęte wszystkie kobiety - dodał.

Odniósł się także do protestów przeciwników zmian, które mogą być skutkiem niedawnego wyroku TK.

- To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, napadów, barbarzyństwa są absolutnie niedopuszczalne. Nie zgadzam się, nie ma moje przyzwolenia na ataki na ludzi, na kościoły, na prawo realizowania wartości przez innych - podkreślił.

Zaapelował o spokój "w szczególnym czasie epidemii". Zaznaczył, że protesty muszą być ograniczone zasadami epidemii, bo w przeciwnym razie "przede wszystkim nie chronimy innych".

- Dramaty, które przeżywają kobiety, kiedy dowiadują się o bardzo poważnych chorobach genetycznych płodu są niewyobrażalne. Każdy może tylko nad nimi się pochylić. Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu. Stąd ten zapis o życiu i zdrowiu kobiety - tłumaczył Morawiecki.

Skonstatował, że "we wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, wyrok TK nie ma do nich odniesienia" i nie jest nim objęta "sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia kobiety".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum