Premier Tusk ws. in vitro: potrzebne są ramy prawne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2014 17:12

Nikt nie zdejmie z nas odpowiedzialności za ramy prawne, które pozwolą ucywilizować procedury związane z in vitro - stwierdził w piątek (25 lipca) premier Donald Tusk.

- W szczególności - dodał - jeżeli procedura in vitro ma być dotowana, refundowana.

Do planów uregulowania procedur in vitro premier nawiązał podczas konferencji prasowej inaugurującej pracę nowej pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Małgorzaty Fuszary.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia poinformował, że projekt ustawy o procedurach in vitro trafił do konsultacji społecznych. Nowe prawo ma ujednolicić procedury, zasady i standardy leczenia niepłodności i - co za tym idzie - zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. Ustawa wprowadza m.in. "nadzór państwa nad podmiotami wykonującymi zapłodnienie metodą in vitro poprzez wydawanie przez ministra zdrowia zgód na prowadzenie takiej formy leczenia"; zawiera także przepisy karne.

Premier zaznaczył, że w sprawie in vitro rząd będzie się starał szukać takich sposobów działania, które - na ile to możliwe - będą raczej łączyć różne środowiska. Zaznaczył też, że rząd "w sprawie in vitro podjął decyzję, która nie wszystkich satysfakcjonuje, ani po prawej, ani po lewej stronie".

W ciągu ostatnich lat w Sejmie złożonych zostało kilka projektów ustaw, które miały uregulować stosowanie zapłodnienia in vitro. Niektóre zakładały finansowanie zabiegów ze środków NFZ, inne - karanie za stosowanie tej metody. Żadna z nich nie została uchwalona.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum