Premier Morawiecki: zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2020 13:52

Dzisiaj nad ranem, gdy większość z nas jeszcze spała, zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią - napisał w sobotę (26 grudnia) na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, gdy pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 dotarły do magazynu Agencja Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

Premier Morawiecki: zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią
Fot. Screen/PTWP

Premier dodał, że "wszystko odbyło się zgodnie z planem i pierwsze 10 tys. dawek będzie w najbliższych godzinach rozdysponowane do ponad 70 szpitali węzłowych w całej Polsce".

"Wierzę, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień stopniowo uzyskamy odporność zbiorową i rok 2021 będzie rokiem szybkiego powrotu do normalnego życia w Polsce" - podsumował Morawiecki. Do postu dołączył zdjęcia, na których widać karton z medykamentami oraz chłodziarkę.

Pierwsza dostawa szczepionek, licząca 10 tys. sztuk, dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek ok. godz. 22. Transport trafił ok. godz. 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony. Szczepionki ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotują całą wysyłkę do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum