Premier Morawiecki zapowiada ''sanację służby zdrowia''

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP18 maja 2021 20:45

Rząd ma ogromną determinację, by przeprowadzić sanację służby zdrowia - powiedział we wtorek (18 maja) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki zapowiada ''sanację służby zdrowia''
- Jestem przekonany, że już w ciągu najbliższego roku Polacy dostrzegą różnicę, dostrzegą zmianę na lepsze - zapowiedział premier. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
  • Premier zapowiedział podniesienie wydatków na ochronę zdrowia w Polsce do 6 proc. PKB w ciągu 2 lat i do 7 proc. PKB w ciągu 6 lat
  • Morawiecki wyraził przekonanie, że już w ciągu najbliższego roku Polacy dostrzegą zmianę na lepsze
  • Rząd chce znieść limity do specjalistów i ''przygotować ten proces tak, żeby można było łatwiej dostać się do specjalisty''

Podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie we wtorek (18 maja) Mateusz Morawiecki mówił, że pandemia COVID-19 pokazała, jak kruche są systemy ochrony zdrowie i dlatego w Nowym Ładzie położono nacisk na służbę zdrowia.

- Chcemy zdecydowanie poszerzyć możliwości polskiej medycyny i polskiej służby zdrowia - podkreślił premier Morawiecki.

Jak zaznaczył do tego potrzeba wzrostu wydatków.

- Mamy dzisiaj ogromną determinację, żeby przeprowadzić sanację całej służby zdrowia z wykorzystaniem znakomitych fachowców: lekarzy, pielęgniarek, salowych i całej służby medycznej - mówił.

W ciągu dwóch lat do 6 procent PKB na zdrowie

- To będą naprawdę znaczące kwoty przekraczające praktycznie o kolejne 20 miliardów to, co zaplanowaliśmy na ten rok, czyli sięgające łącznie około 120 kilku miliardów złotych - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Te pieniądze muszą być wydane w sposób właściwy - zaznaczył.

Zapowiedział, że w ciągu kolejnych sześciu lat planowane jest podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Jak mówił ma się to odbyć przy jednoczesnej pracy nad całą siecią szpitali, która ma być tak ukształtowana, żeby czerpać z wiedzy ośrodków akademickich i żeby poprzez kształcenie lekarzy w Polsce "zniknęła odwieczna bolączka", jaką jest brak specjalistów.

- Już wkrótce chcemy znieść limity do specjalistów i w sposób uporządkowany przygotować ten proces tak, żeby można było łatwiej dostać się do specjalisty - powiedział premier.

Rząd pracuje nad wynagrodzeniami 

Dodał, że jest to możliwe, bo zwiększa się liczba lekarzy, a rząd pracuje nad wynagrodzeniami w służbie zdrowia.

- Prócz kadry lekarskiej i systemu szpitali, bardzo ważne są procedury, wyceny i sprzęt. Chcemy mieć sprzęt na europejskim poziomie - mówił Morawiecki i jak zauważył coraz częściej udaje się zakupić sprzęt światowej klasy.

Morawiecki zapowiedział, że wkrótce minister zdrowia przedstawi plan działań w ochronie zdrowia i w poszczególnych dziedzinach: onkologii, pediatrii, kardiologii.

- Jestem przekonany, że już w ciągu najbliższego roku Polacy dostrzegą różnicę, dostrzegą zmianę na lepsze, ponieważ nasza determinacja, aby poprawić funkcjonowanie służby zdrowia jest na najwyższym poziomie - podkreślił.

Premier podziękował polskiej kadrze medycznej oraz naukowcom za to, że pomogli przejść Polakom przez pandemię. Powtórzył apel o szczepienie się przeciw COVID-19.

Ponad 200 tys. pacjentów w USD w 2020 r.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym premier oglądał hybrydową salę operacyjną oraz pracownię tomografii komputerowej.

Dyrektor naczelny szpitala prof. Krzysztof Fyderek mówił premierowi m.in. o planach modernizacji kolejnych części szpitala: laboratorium diagnostycznego, specjalistycznych poradni ambulatoryjnych i budowy nowego obiektu, który pomieściłby oddział zakaźny i oddział psychiatrii dziecięcej. Na ten cel potrzeba ok. 300 mln zł.

W 2020 r. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy - mimo pandemii - przyjął 170 tys. pacjentów w poradniach i ok. 31 tys. w oddziałach szpitalnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum