Premier Morawiecki o postulatach medyków: niemożliwe do realizacji w ciągu roku czy dwóch lat

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia10 września 2021 14:30

Premier Morawiecki pytany o postulaty medyków dotyczące m.in. podwyżek i szybszego przeznaczenia dodatkowych pieniędzy na zdrowie odpowiedział, że wymagają one takich wydatków, które nie są obecnie możliwe dla budżetu.

Fot. strona FB KPRM
  • Premier Mateusz Morawiecki: - Pojawił się postulat, który oznacza konieczność zbudowania dodatkowego finansowania powyżej 100 mld zł w służbie zdrowia
  • To tak jakby było drugie tyle - odniósł się do kosztu uwzględnienia postulatów medyków, mówiąc o rocznych wydatkach na zdrowie, które wynoszą obecnie ponad 100 mln zł
  • Premier przekonywał, że rząd dąży do zmian w ochronie zdrowia. - Ale w ciągu kilku lat, a nie jednego roku czy 2 lat - zapowiedział
  • Premier dał do zrozumienia, że oczekiwania medyków nie zostaną spełnione

Premier podczas wypowiedzi dla mediów w piątek (10 września) przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie powiedział, że trwa przygotowanie budżetu państwa na nadchodzący rok.

Oczekiwania medyków nie zostaną spełnione

- To okres kiedy różne grupy zawodowe wskazują na swoje aspiracje. Jednak pamiętajmy, że Covid-19 był kryzysem stulecia. Zmasakrował budżety dziesiątek państw dużo bogatszych od nas, my wyszliśmy w miarę suchą stopą - stwierdził.

Dał jednak do zrozumienia, że oczekiwania medyków, nie mogą zostać spełnione.

Czytaj też: Dziś spotkanie MZ z NFZ w sprawie protestu. Rzecznik MZ potwierdza: wpłynęły postulaty od komitetu strajkowego

- Patrząc na rok 2022 liczymy, kalkulujemy, docinamy, tak żeby starczyło jak najwięcej dla wszystkich - mówił.

Jak powiedział trzeba mieć na uwadze, że niektóre postulaty są kosztowne i przekraczają możliwości budżetu.

Premier o postulatach medyków: to koszt 100 mld zł

- Wystarczy przyjrzeć się tym, które padły chociażby tylko w ciągu jednej dyskusji, o której mówił mi pan minister Niedzielski. Pojawił się postulat, który oznacza konieczność zbudowania dodatkowego finansowania powyżej 100 mld zł w służbie zdrowia - powiedział premier.

Przypomniał, że dzisiaj to finansowanie już wynosi powyżej 100 mld zł. - To tak jakby było drugie tyle - odniósł się do kosztu uwzględnienia postulatów medyków.

Zmiany możliwe, ale wymagają lat

Premier przekonywał, że rząd dąży do zmian w ochronie zdrowia. - Ale w ciągu kilku lat, a nie jednego roku czy 2 lat.

Czytaj też: Morawiecki: będziemy starali się podnosić wynagrodzenia, by medycy skupili się na leczeniu

Zapewnił, że "naprawa finansów publicznych dała nam niesamowitą siłę".

Według premiera, kwestię podwojenia, czy potrojenia budżetu na służbę zdrowia trzeba rozłożyć w latach. - Każdy we wszystkich zawodach na pewno chciałby więcej zarabiać. I to jest rdzeń naszej polityki - wskazał Mateusz Morawiecki.

I - jak dodał - "po to to robimy, żeby wynagrodzenia były jak największe, także w służbie zdrowia". - I także będziemy przeznaczać kolejne miliardy złotych, to obiecuję. Może nawet powyżej 10 mld złotych rocznie na służbę zdrowia rok po roku w najbliższych latach - zadeklarował.

Protest medyków 11 września

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

Komitet postuluje m.in. znacznie szybszy i większy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej (do 8 proc. PKB), zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej) i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie.

Protest Pracowników Ochrony Zdrowia zaplanowano na sobotę 11 września w Warszawie. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i kancelarię premiera.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum