Rzecznik Praw Dziecka o szczepionkach: "eksperyment:. Premier Morawiecki komentuje te słowa

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia17 lipca 2021 06:33

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do kontrowersyjnego wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka na spotkaniu w Sejmie. RPD nazwał szczepienia przeciwko COVID-19 "eksperymentem" i pytał "czy eksperymentowanie na dzieciach jest dopuszczalne"

Premier Morawiecki odniósł się do opinii Rzecznika Praw Dziecka na temat szczepień dzieci. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
  • RPD postawił w dyskusji na temat szczepienia dzieci przeciw COVID-19 skierowane do naukowców pytanie: "czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci"?
  • -Absolutnie nie jest to głos naszego rządu, nie jest to głos naszego obozu politycznego; jest to prywatna opinia pana, który pełni dzisiaj ważną funkcję - oświadczył Mateusz Morawiecki
  • Mikołaj Pawlak informował, że do jego biura wpłynęły setki sygnałów od dzieci i nastolatków w sprawie sporów rodzinnych wokół szczepień, a jego urząd sprawdza doniesienia, że "dochodzi do szczepień malutkich dzieci"
  • - Miejmy z tyłu głowy, że komuś może zależeć na tym, żeby tych szczepionek nie używać, na tym, żeby była czwarta, potężna fala (pandemii) w Europie, w Polsce - powiedział premier Morawiecki.

Chodzi o słowa Mikołaja Pawlaka, które padły w poniedziałek podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. sanitaryzmu.

Wypowiedz RPD cytuje portal tvn24.pl. Pawlak postawił w dyskusji na temat szczepienia dzieci przeciw COVID-19 skierowane do naukowców pytanie: "czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu?".

Premier Morawiecki o szczepieniach dzieci

O te słowa premier był pytany przez dziennikarzy w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie).

- Wśród wielu głosów padają także również bardzo radykalne, ale absolutnie nie jest to głos naszego rządu, nie jest to głos naszego obozu politycznego; jest to prywatna opinia pana, który pełni dzisiaj ważną funkcję - oświadczył Mateusz Morawiecki.

- Ja się z tymi słowami zdecydowanie nie zgadzam i rząd PiS się z tymi słowami nie zgadza- podkreślił.

Czytaj też: Rzecznik Praw Dziecka o szczepieniach: "to eksperyment". Prof. Horban łapie się za głowę. Siarkowska: tylko się podrapał

Zauważył jednocześnie, że "tak jak w społeczeństwie polskim, tak i w naszym obozie politycznym znajdują się osoby, które mają bardzo ostre, radykalne poglądy dotyczące szczepienia - tu i teraz, natychmiast, wszystkich - a także takie, które są zdecydowanymi przeciwnikami szczepień".

- Miejmy z tyłu głowy, że komuś może zależeć na tym, żeby tych szczepionek nie używać, na tym, żeby była czwarta, potężna fala (pandemii) w Europie, w Polsce - podkreślił premier.

- Należy się szczepić i to zachęcam jak najszybciej, bo ryzyko nadejścia 4 fali jest naprawdę spore. Mamy szansę jej uniknąć - wystarczy, że jeszcze kilka milionów osób się zapisze i zaszczepi" - dodał szef rządu. Zapewnił, że "mamy wystarczająco szczepionek i wystarczająco wolnych terminów".

Pawlak: "sygnały w sprawie sporów rodzinnych wokół szczepień"

Jak pisze WP Mikołaj Pawlak informował, że do jego biura wpłynęły setki sygnałów od dzieci i nastolatków w sprawie sporów rodzinnych wokół szczepień, a jego urząd sprawdza doniesienia, że "dochodzi do szczepień malutkich dzieci".

Rzecznik mówił też, wg relacji WP, że "podopieczni domów dziecka są kierowani na szczepienia bez zgody opiekunów czy sądu rodzinnego".

Przed spotkaniem zespołu ds. sanitaryzmu posłanka Siarkowska wraz posełem Januszem Kowalskim (Solidarna Polska) relacjonowali na TT "interwencję poselską" w domu dziecka w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie według ich wiedzy (mówił o tym też Rzecznik Praw Dziecka podczas spotkania w Sejmie) dzieci zmuszane są do szczepień na Covid-19 bez poinformowania o tym ich przedstawicieli ustawowych, opiekunów prawnych". Posłom nie udało się wejść do ośrodka, ale zapowiedzieli dalsze kontrole.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum