Prawie 100 ratowników złożyło wypowiedzenia. Wciąż nie dogadali się z dyrektorem WSPR. "Będzie paraliż"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia24 września 2021 10:23

Protestujący ratownicy z WSPR w Bydgoszczy wciąż nie doszli do porozumienia z dyrektorem placówki. W czwartek, 23 września, odbyło się spotkanie dyrekcji z nieetatowymi ratownikami medycznymi. Jednak rozmowy nie przyniosły rezultatów.

Prawie 100 ratowników złożyło wypowiedzenia. Wciąż nie dogadali się z dyrektorem WSPR. "Będzie paraliż"
Ratownicy medyczni z Bydgoszczy nie doszli do porozumienia. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)
 • Ratownicy medyczni nieetatowi z Bydgoszczy złożyli wypowiedzenia z końcem sierpnia. W przypadku braku porozumienia, od 1 października do chorych w nagłych przypadkach będą jeździć strażacy
 • Spotkanie z 23 września pomiędzy dyrektorem WSPR a protestującymi ratownikami nie przyniosło oczekiwanych skutków
 • Następne spotkanie planowane jest na początku nadchodzącego tygodnia. Brak porozumienia może skutkować paraliżem WSPR

Nie ma porozumienia ratowników z dyrektorem

Protestujący ratownicy z WSPR z Bydgoszczy wciąż nie porozumieli się z dyrektorem placówki. Jak informuje "Gazeta Wyborcza"  do spotkania doszło 23 września, ale zakończyło się fiaskiem. Kolejne planowane jest na 27 września (poniedziałek). Protestujący złożyli wypowiedzenia pod koniec sierpnia. Jeśli nie dojdzie do wypracowania porozumienia, od 1 października do nagłych przypadków będą jeździć strażacy.

Sprawę z ratownikami skomentował dla "GW" dyrektor WSPR w Bydgoszczy Krzysztof Tadrzak. Stwierdził, że nie porozumiał się z pracownikami, dlatego też zamierza w nadchodzących dniach spotkać się z dyrektorami szpitali z województwa, aby ustalić szczegóły. Wyraził też nadzieję, że ratownicy wycofają swoje wypowiedzenia.

- Czekamy na kolejne propozycje. Nadal nie ma żadnych konkretów ze strony Ministerstwa Zdrowia. Czekamy do przyszłego tygodnia. Jeśli nie dojedziemy do porozumienia, będzie paraliż pracy pogotowia – powiedział "GW" Przemysław Senski z WSPR.

Pod koniec sierpnia wypowiedzenie złożyło 84 ratowników na umowach cywilnoprawnych, czyli 60 proc. kadry.

Część ratowników dogadała się z MZ

Przypomnijmy, 21 września zostało podpisane porozumienie pomiędzy resortem zdrowia,  Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ a Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych reprezentowanym przez Piotra Dymona. Zgodnie z nim został przywrócony "dodatek wyjazdowy" dla ratowników w wysokości 30 proc. wynagrodzenia, ratownicy zaprzestali akcji protestacyjnej.

Czytaj: Ratownicy wydali oświadczenie. Jest o dodatkach wyjazdowych, SOR-ach i zawodzie ratownika

Podpisane porozumienie podzieliło środowisko ratowników. Część ratowników wskazuje, że protest trwa cały czas i nie zgadzają się na wprowadzone porozumienie.

- Protest ratowników trwa nadal! Na dzisiejszym spotkaniu trójstronnym porozumienie podpisał tylko jeden ze związków zrzeszających jedynie część środowiska ratowniczego - Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych. Pozostali reprezentanci wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec propozycji, które nie spełniają postulatów środowiska - podkreratowników medycznych - poinformował Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.

Co jest w Porozumieniu

Porozumienie zawarte pomiędzy Ministrem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ:

1. Minister zdrowia zobowiązuje się do zwiększenia od 1 października bieżącego roku budżetu na zadania ZRM. Środki na zadania ZRM będą obejmowały nakłady:

- Wynikające ze zwiększonej wyceny ryczałtu dobowego ZRM dokonanej przez AOTMiT

- Niezbędne do pokrycia kosztów dodatku wyjazdowego, o którym mowa w pkt.

2. Pracodawcy zobowiązują się do wypłaty od dnia 1 października br. Członkom ZRM dodatku wyjazdowego w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę albo godzinowe stawki w przypadku umów cywilno-prawnych.

3. Pracodawcy zobowiązują się do włączenia do podstawy wynagrodzenia dodatku wyjazdowego wraz z uwzględnieniem pochodnych, obowiązującego przed dniem podpisania niniejszego porozumienia w danej jednostce (dysponenta ZRM)

4. Minister Zdrowia zobowiązuje się do podjęcia niezwłocznych działań legislacyjnych mających na celu wprowadzenie do porządku prawnego dodatku wjazdowego, o którym mowa w pkt 2.

5. Pracodawcy zobowiązują się do zapewnienia dla pracowników wykonujących zawód medyczny w Z R M, zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, stawki za godzinę pracy nie niższej niż 40 zł. Wskazana stawka obejmuje dodatek za pracę w zespołach dwuosobowych; nie obejmuje dodatków: wyjazdowego o którym mowa w punkcie 2. oraz innych dodatków funkcyjnych wynikających z umów cywilnoprawnych.

6. Pracodawcy zobowiązują się do niezwłocznego podjęcia dialogu ze środowiskiem ratowników medycznych i wypracowania rozwiązań akceptowalnych dla obu stron, zapewniających prawidłowe działanie ZRM.

7. Komitet protestacyjny ratowników medycznych zobowiązuje się do zaprzestanie akcji protestacyjnej z dniem podpisania niniejszego porozumienia.

Czytaj:
Ratownicy z Białego Miasteczka do ministra: nie ma porozumienia. Protest trwa

Burza wokół porozumienia części ratowników z MZ. "Protest trwa, niczego nie podpisaliśmy"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze