Prawdopodobnie od sierpnia obowiązkowe testy na COVID-19 przy wjeździe do Niemiec

Autor: PAP • Źródło: PAP28 lipca 2021 13:30

Prawdopodobnie już od sierpnia obowiązkowe będą testy na COVID-19 przy wjeździe do Niemiec. Zgodnie z informacjami premiera Bawarii rząd federalny chce wprowadzić jednolity, obowiązkowy test dla wszystkich podróżnych.

Prawdopodobnie już od sierpnia obowiązkowe testy przy wjeździe do Niemiec/ Shutterstock.com
  • Premier Bawarii Markus Soeder powiedział, że rząd federalny planuje już w sierpniu wprowadzić obowiązek testów na obecność koronawirusa dla osób wjeżdżających do Niemiec
  • Za rozszerzeniem obowiązku testowania opowiada się także Ministerstwo Zdrowia
  • Testy mają nie obowiązywać osób zaszczepionych i ozdrowieńców, o czym mówił minister sprawiedliwości

- Rząd federalny zapewnił (...), że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby do 1 sierpnia wprowadzić jednolity, obowiązkowy test, i to nie tylko dla podróżujących samolotem - powiedział Soeder we wtorek wieczorem w programie telewizji ARD "Tagesthemen".

Niemcy. Obowiązkowe badania na COVID-19 m.in. dla podróżnych lotniczych

Jak na razie obowiązkowe badania dotyczą tylko pasażerów linii lotniczych oraz osób wjeżdżających do kraju z obszarów wysokiego ryzyka, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi lub wyzdrowiały po chorobie Covid-19. W myśl nowych przepisów miałyby dotyczyć wszystkich wjeżdżających do kraju niezależnie od tego, z jakiego obszaru i jakim środkiem transportu przybywają.

Pierwotnie planowana data wprowadzenia rozporządzenia w sprawie wjazdu 11 września byłaby zdaniem premiera Bawarii "żartem", ponieważ "wtedy wakacje się skończą, nawet w krajach związkowych, gdzie przypadają później" (w Niemczech terminy wakacji szkolnych różnią się w zależności od kraju związkowego).

Sekretarz generalny socjaldemokratycznej partii SPD Lars Klingbeil powiedział w środę w telewizji ZDF: - My jako SPD - w tym Minister Sprawiedliwości - również chcemy, aby podróżowanie stało się bezpieczniejsze. A to oznacza rozszerzenie obowiązkowych badań.

Sprawdź: Paszport covidowy dla ozdrowieńców tylko w teorii. Tysiące osób może mieć problem

Obowiązek testów miałby być rozszerzony "jak najszybciej"

Plany rozszerzenia obowiązku badania wszystkich przyjeżdżających podróżnych znajdują potwierdzenie w Ministerstwie Zdrowia. Rzeczniczka ministra zdrowia Jensa Spahna poinformowała we wtorek, że "Federalne Ministerstwo Zdrowia opowiada się za jak najszybszym rozszerzeniem obowiązków testowych przy wjeździe".

Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer powiedział gazecie "Bild", że osoby w pełni zaszczepione lub wyzdrowiałe nie będą musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu.

Według informacji tygodnika "Spiegel", szybki test na obecność koronawirusa nadal będzie wystarczający do wjazdu.

Czytaj również: Grecja. Obostrzenia. O tym trzeba pamiętać: podwójna maska i godzina policyjna

Chorwacja przez wzrost zakażeń zaostrzono restrykcje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum