Pracodawcy RP: sieć szpitali = chaos. Ryczałt nie poprawi sytuacji finansowej lecznic

Autor: Pracodawcy RP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2017 19:23

Sieć szpitali, wbrew rządowym zapewnieniom, spowoduje pogorszenie dostępności do świadczeń medycznych - wskazują Pracodawcy RP w swoim stanowisku opublikowanym we wtorek po przyjęciu projektu w tej sprawie przez rząd.

Pracodawcy RP: sieć szpitali = chaos. Ryczałt nie poprawi sytuacji finansowej lecznic
W ocenie Pracodawców RP sieć szpitali nie poprawi finansowania, a jedynie spowoduje chaos w ochronie zdrowia Fot. Archiwum

Przypominają, że zdanie odrębne dotyczące ustawy zgłosił wicepremier Jarosław Gowin, według którego projekt daje nadmierne przywileje placówkom publicznym kosztem prywatnych.

Wskazują, iż opinia wicepremiera Gowina pokazuje jakie kontrowersje wzbudza projekt wewnątrz samego rządu. "Spodziewamy się, że pacjenci odczują pogorszenie dostępności leczenia w szpitalach, a wiele placówek medycznych zostanie pozbawionych finansowania i będzie narażonych na upadek" - czytamy w stanowisku Pracodawców RP.

"Nie jest prawdą, że ryczałt spowoduje polepszenie się sytuacji finansowej szpitali - będzie wręcz przeciwnie. Za tzw. nadwykonania ponad ryczałt  szpital nie dostanie pieniędzy. Równocześnie będzie on mieć obowiązek zapewnienia pełnej opieki medycznej bez limitów przyjęć przez cały rok. Sieć szpitali nie pozwoli także prywatnym podmiotom na skorzystanie z 9 proc. środków pozostałych poza siecią szpitali, które będą kontraktowane. Minister zadbał, aby kryteria wyboru ofert nie dopuściły żadnego prywatnego szpitala do kontraktów" - zauważają Pracodawcy RP.

Ich zdaniem ustawa o „sieci szpitali” jest ponadto najprawdopodobniej sprzeczna ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Projekt nowej ustawy w żaden sposób nie odpowiada na tezy postawione w Strategii. Dobrym przykładem jest niedawna interwencja Ministra Zdrowia w celu zmniejszenia kolejek do okulistów. W obecnym systemie ubezpieczeniowym minister ma rezerwę budżetową i może ja wykorzystać do interwencji. W projektowanym systemie budżetowym tej możliwości już nie będzie. Ministerstwo samo sobie odbiera zdolność efektywnego działania.

W opinii Pracodawców RP projektowana sieć szpitali zupełnie wyeliminuje prywatnych inwestorów z ochrony zdrowia.

"Już sama zapowiedź zmian spowodowała, że od niemal roku inwestycje ograniczają się tylko do obszarów niedotkniętych reformą, czyli do Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To także oznacza, że Ministerstwo Rozwoju musi szukać ogromnych środków w budżecie państwa, aby niezbędne inwestycje sfinansować ze środków publicznych. To są miliardy złotych. Nie jest również jasne jak sieć ma odzwierciedlać mapę potrzeb zdrowotnych. A brak realizacji tych potrzeb może skutkować ograniczeniem środków unijnych dla polskiej ochrony zdrowia" - podkreślają Pracodawcy RP.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum