PWX/Rynek Zdrowia | 23-11-2015 13:35

Pracodawcy RP po exposé pytają o prywatne szpitale

Pracodawcy RP odnieśli się oficjalnie do zamierzeń rządu w kwestii ochrony zdrowia przedstawionych w exposé premier Szydło. Uważają, że "surowa ocena prywatnych szpitali", to wyraz "niezrozumienia".

Pracodawcy RP pytają o prywatne szpitale. Fot. PTWP

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej zgadzają się kluczowymi celami polityki zdrowotnej wymienionymi przez premier Beatę Szydło w swoim exposé. "Poważne obawy budzą jednak proponowane środki ich osiągnięcia" - zaznaczają w materiale przekazanym mediom.

Uważają, że deklarowane w exposé narzędzia realizacji polityki zdrowotnej "są co najmniej kontrowersyjne, a w niektórych wypadkach niewykonalne lub nieprzystające do rzeczywistości, realiów społecznych państwa".

Według  Pracodawców RP za taką należy uznać deklarację oddzielenia prywatnych ośrodków zdrowia od publicznej służby zdrowia. Jak przypominają, poza nielicznymi wyjątkami blisko 100% podstawowej opieki zdrowotnej, kluczowego ogniwa postulowanej opieki nad matką, dzieckiem i osobą starszą, jest prywatna. Ogromna część diagnostyki obrazowej, diagnostyki laboratoryjnej i ogólnie opieki specjalistycznej także pozostaje w prywatnych rękach. Na poziomie powiatu dziesiątki prywatnych szpitali zapewniają skutecznie opiekę mieszkańcom regionu.

"Skutki ich likwidacji byłyby niewyobrażalnie bolesne, tragiczne dla pacjenta i całkowicie nieracjonalne" - piszą Pracodawcy RP.

"Należy mieć nadzieję, że surowa ocena dotycząca m.in. prywatnych szpitali, przedstawiona w kontekście dzielenia pacjentów, przedsiębiorców i całego systemu są jedynie wyrazem błędnej oceny i niezrozumienia" - stwierdzili Pracodawcy RP.