×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie

Autor: RZX/Rynek Zdrowia26 kwietnia 2018 20:38

Potrzebne jest rozsądne wydatkowanie finansów i przejście od płacenia za usługę do płacenia za wyniki zdrowotne. Tylko w takim sposób jesteśmy w stanie podnieść jakość świadczonych usług zdrowotnych- to jeden z wniosków zakończonego w czwartek (26 kwietnia) II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP.

Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Eksperci Pracodawców RP podkreślali, że dojrzałe społeczeństwa wydają wysoki odsetek PKB na ochronę zdrowia, co skutkuje poprawą jakości, jednak bardzo ważny jest również sposób jej finansowania.

- Zadaniem Państwa jest zapewnienie, aby system ochrony zdrowia był sprawny i efektywny - pieniędzy na ochronę zdrowia trzeba wydawać więcej, ale w sposób racjonalny i efektywny. Wydatki na ochronę zdrowia powinny być traktowane jako inwestycja, a nie koszt - mówił dr Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Wiele problemów polskiego systemu ochrony zdrowia można skutecznie rozwiązać przez lepsze wykorzystanie potencjału współpracy sektora publicznego i prywatnego.

- Wspólnie odpowiadamy za dobro pacjenta i zdrowie populacji - od profilaktyki, poprzez leczenie, po rehabilitację leczniczą, społeczną i zawodową. Nie stać nas na marnotrawstwo. Musimy konstruktywnie wykorzystać wypracowany dorobek i posiadane zasoby sektora publicznego i prywatnego - przekonywał Mądrala.

Ważnym elementem dyskusji o racjonalnym wydatkowaniu funduszy na system ochrony zdrowia jest całościowe spojrzenie na wydatki związane z chorobą. Składa się na nie m.in. absencja w miejscu pracy, koszty leczenia, renty. Koszty pośrednie wymagają interdyscyplinarnego podejścia i zaangażowania różnych podmiotów, takich jak ZUS, KRUS i NFZ.

- Im szybciej zaczniemy je uwzględniać podczas podejmowania kluczowych decyzji w obszarze zdrowia, tym szybciej dostrzeżemy oszczędności w budżecie państwa - stwierdził Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

Kolejnym z postulatów zgłaszanych podczas Kongresu było przekształcenie systemu ochrony zdrowia tak, aby system finansowania ochrony zdrowia przechodził od płacenia za usługę do płacenia za wyniki zdrowotne. Dodatkowo, poprawa jakości leczenia jest uzależniona również od postępu cyfryzacji i odciążenia pracowników służby zdrowia od prac administracyjnych, aby całą swoją energię mogli skierować na leczenie chorych.

Bardzo istotne jest również wprowadzenie skutecznej profilaktyki, diagnostyki, a także rehabilitacji, która umożliwiłaby jak najszybszy powrót pracownika do pracy. Ogromną rolę w kwestii profilaktyki i diagnostyki mogą odegrać sami pracodawcy, a także lekarze medycyny pracy, którzy zamiast orzekać czy pracownik jest zdolny do pracy, mogliby na bieżąco monitorować pracowników, również pod kątem chorób cywilizacyjnych, które niezdiagnozowane i nieleczone bardzo często wykluczają chorych z pracy.

Postulaty II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP zostały przekazane ministrowi zdrowia, a także innym ministrom. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze