Pracodawcy RP: ograniczenie badań medycyny pracy jest zagrożeniem dla zdrowia pracowników

Autor: pracodawcyrp.pl/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2013 16:37

Pracodawcy RP popierają obniżanie kosztów pracy, ale jednocześnie zwracają uwagę na fakt, iż badania medycyny pracy są bardzo ważnym elementem profilaktyki prozdrowotnej Polaków. Dlatego też nie powinno się ich likwidować, a nawet w żadnym zakresie ograniczać.

Pracodawcy RP: ograniczenie badań medycyny pracy jest zagrożeniem dla zdrowia pracowników

W ostatnim czasie odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie poselskiego projektu zmian Kodeksu Pracy, którego celem jest ograniczenie konieczności przeprowadzania badań medycyny pracy na niektórych stanowiskach - czytamy w stanowisku Pracodawców RP opublikowanym 17 czerwca.

Zdaniem Pracodawców RP medycyna pracy zastępuje kulejącą w Polsce profilaktykę, a przecież zgodnie z art. 68 Konstytucji RP obowiązki w zakresie ochrony zdrowia spoczywają na władzy państwowej, a nie na pracodawcach. Firmy wykonujące badania z tego zakresu starają się przekazywać jak najwięcej zaleceń i wskazówek. Wiedzą bowiem, że dla pracowników z grupy wiekowej 25-40 lat obowiązkowe badania są często jedynym kontaktem z lekarzem.

Doświadczenie tych przedsiębiorców pokazuje, że w trakcie badań medycyny pracy udaje się wykryć wiele chorób przewlekłych w ich początkowych stadiach. To zaś istotnie ogranicza późniejsze wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na długotrwałe leczenie.

Należy także podkreślić, że polscy przedsiębiorcy dbają o zdrowie pracowników, o czym świadczy popularność - czy wręcz powszechność - opłacania tzw. abonamentów medycznych lub wykupywania ubezpieczeń zdrowotnych. Widać wyraźnie, że staje się to już standardem i umożliwia chociażby skrócenie absencji pracowniczej, a więc i zaoszczędzenie pieniędzy za wypłacanie wynagrodzenia w trakcie choroby.

Warto też pamiętać o tym, że prawo zobowiązuje pracowników do przeprowadzenia obowiązkowych badań wstępnych. Uchylanie się od nich (a także kolejnych regularnych badań kontrolnych) powoduje, że osoba zatrudniona nie może kontynuować pracy, a pracodawca ma podstawę do wypowiedzenia umowy z przyczyn niedopełnienia obowiązków pracowniczych.

Pracodawcy RP uważają, że niezbędne są zmiany w przepisach dotyczących medycyny pracy. Powinny być one związane z całościową reformą systemu ochrony zdrowia.

Formy działania medycyny pracy zazdrości Polsce wiele europejskich państw, dla których jesteśmy wzorem do naśladowania. Nie wolno zatem niszczyć naszych osiągnięć, a co więcej - warto się zastanowić nad tym, czy nie rozszerzyć zakresu badań i nie wprowadzić ich częściowego finansowania z budżetu NFZ. Pomoże to w prowadzeniu skutecznej profilaktyki wśród blisko 12 milionów Polaków pracujących na umowę o pracę.

Zdaniem Pracodawców RP projekt jest ważnym głosem w dyskusji nad potrzebą zmian w medycynie pracy. Trudno się nam jednak zgodzić na jego przyjęcie w obecnym kształcie. Oznaczałoby to bowiem faktyczne zlikwidowanie konieczności przeprowadzania badań na wielu stanowiskach. Mając to na uwadze, warto przeprowadzić na ten temat szeroko zakrojoną debatę - z udziałem decydentów, polityków i ekspertów.

Więcej: www.pracodawcyrp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum