Pracodawcy RP o zarządzeniach Prezesa NFZ: onkologii grozi ''potężny chaos rozliczeniowy''

Autor: oprac. KM • Źródło: Pracodawcy RP05 maja 2021 17:45

Zdaniem Pracodawców RP zarządzenia Prezesa NFZ skutkują paraliżem rozliczeniowym i obniżeniem wydatków na leczenie onkologiczne w Polsce.

Pracodawcy RP o zarządzeniach Prezesa NFZ: onkologii grozi ''potężny chaos rozliczeniowy''
Zarządzenia Prezesa NFZ przekładają się na funkcjonowanie sytemu opieki zdrowotnej w dziedzinie onkologii. Fot. Shutterstock
  • Zdaniem Pracodawców RP zarządzenia Prezesa NFZ mają ważny wpływ na opiekę onkologiczną
  • Zmiany mają przyczynić się do powstania "potężnego chaosu rozliczeniowego i organizacyjnego w podmiotach leczniczych"
  • Pracodawcy RP zauważają również problemy związanie z odebraniem podmiotom prawa do korzystania ze współczynnika korygującego

Zdaniem przedstawicieli organizacji "ostatnie narzucone zarządzeniami Prezesa NFZ rozwiązania" niosą negatywne skutki dla systemu opieki onkologicznej w Polsce. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wystosowali w tej sprawie list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w którym zawarli prośbę o "podjęcie stosownych działań mających na celu troskę o zabezpieczenie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, rozwój polskiej onkologii i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego świadczeniodawcom realizującym opiekę onkologiczną".

Zarządzenia wywołują chaos

Zarządzenia Prezesa NFZ nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego, ale mimo to przekładają się w niezwykle istotny sposób na funkcjonowanie sytemu opieki zdrowotnej i dostępność do świadczeń zdrowotnych - czytamy w komunikacie prasowym Pracodawców RP.

Organizacja podaje, że opublikowane przez NFZ Zarządzenie
Nr 72/2021/DGL z dnia 21.04.2021 r. w sprawie określenia warunków
zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapii oraz Zarządzenie Nr 80/2021/DSOZ z dnia 30.04.2021 r.
zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w
systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia nie tylko 
narzucają zmiany od 1 kwietnia 2021 r., ale również wywołują "potężny chaos rozliczeniowy i organizacyjny w podmiotach leczniczych".

Pracodawcy RP wskazują, że świadczeniodawcy zostali zobowiązani do usunięcia dotychczasowych sprawozdań dot. świadczeń w zakresie chemioterapii, a także do korekty faktur i zwrotu środków finansowych, w tym z tytułu kosztów poniesionych w trakcie chemioterapii leków.

Ponadto świadczeniodawcom odebrano prawa do korzystania ze współczynnika korygującego 1,2, który obowiązywał od 2018 r. i był próbą
rekompensaty strat generowanych przez podmioty lecznicze w związku z
arbitralną decyzją obniżającą o 30 proc. wycenę świadczeń w chemioterapii wprowadzoną od początku 2015 r. wraz z wejściem „pakietu onkologicznego”.

To nie jest wsparcie chorych na nowotwory

Pracodawcy RP twierdzą, że odebranie prawa do korzystania ze współczynnika korygującego miałoby narażać podmioty lecznicze na wielomilionowe straty finansowe z tytułu realizacji leczenia onkologicznego.

- Zapewne nie są to działania, które wpisują się w zapowiadane wsparcie chorych na nowotwory - podkreśla organizacja w liście do szefa resortu zdrowia datowanym na 5 maja br.

Cały list do ministra Adama Niedzielskiego jest dostępne na pracodawcyrp.pl. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum