Pracodawcy RP: niepotrzebne zamieszanie z planem finansowym NFZ

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2013 09:57

Brak podpisu ministra finansów na dokumencie dotyczącym planu finansowego NFZ niepotrzebnie budzi niepokój Polaków, którzy coraz mniej rozumieją, co dzieje się w ochronie zdrowia - uważają Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP: niepotrzebne zamieszanie z planem finansowym NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Plan finansowy NFZ został zaakceptowany przez sejmową komisję zdrowia oraz resort zdrowia. Brak jego akceptacji przez wicepremiera Jacka Rostowskiego niczego nie zmienia - jest i będzie on realizowany w takim kształcie, w jakim został mu przedstawiony do podpisu.

- Konflikt między NFZ a ministrem finansów dotyczy wzrostu kosztów leczenia nie zgłoszonych do ubezpieczenia pacjentów. Dopiero wprowadzenie systemu eWUŚ pokazało, że wiele osób, mających ustawowe prawo do bezpłatnego leczenia, nie posiada tytułu do korzystania ze świadczeń - wskazują Pracodawcy RP. - Przykładem mogą być dzieci, które powinny być zgłoszone przez rodziców do swojego ubezpieczenia.

- Jeśli zaś tego nie zrobili, to za ich leczenie winien płacić bezpośrednio budżet państwa. Dopiero system eWUŚ udowodnił, że leczenie osób nieubezpieczonych, ale mających prawo do bezpłatnych świadczeń, nie kosztuje, jak dotychczas szacowano, niespełna 250 mln zł, ale prawie 1 mld zł - przypomona organizacja skupiająca pracodawców.

- Dobrze, że system informatyczny zaczął funkcjonować, bo ze względu na niższy spływ składki, budżety NFZ na 2013 r. i 2014 r. są napięte, więc dodatkowe pieniądze się przydadzą - mówi Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. - Z drugiej jednak strony oznacza to, że przez ostatnie lata NFZ, a więc my wszyscy, "kredytowaliśmy" budżet państwa.

Jego zdaniem, brak akceptacji planu finansowego na 2014 r. to kolejny dowód na panujący chaos w krajowym systemie ochrony zdrowia.  

- Coraz bardziej obawiamy się przyszłego roku, bo - mimo iż zbliża się już wrzesień - tak naprawdę nie ma jeszcze ani podstaw prawnych do aneksowania umów, ani też rozporządzeń koszykowych. To powoduje, że nie da się przeprowadzić konkursu ofert. Trudno więc powiedzieć, na jakiej podstawie i w jakim zakresie będziemy leczyć pacjentów w przyszłym roku - dodaje Andrzej Mądrala.

Czyt. także: Dlaczego minister finansów nie podpisał planu NFZ na przyszły rok

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum