Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia w sprawie wzrostu wyceny świadczeń

Autor: oprac. MP • Źródło: Pracodawcy RP/Rynek Zdrowia29 września 2021 17:50

- Podwyżka powinna obejmować wszystkie zakresy i rodzaje świadczeń - Pracodawcy RP piszą apel do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie zwiększenia wyceny świadczeń.

Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, wystosował apel do ministra zdrowia Fot. PTWP
  • Pracodawcy RP piszą apel do Ministra Zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
  • Chodzi o planowane na ten rok dodatkowe 1,2 mld zł na wycenę świadczeń w szpitalach oraz świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
  • Zdaniem Pracodawców RP podwyżka powinna obejmować wszystkie zakresy i rodzaje świadczeń

Wyższa wycena świadczeń. Pracodawcy RP piszą apel do MZ i NFZ

Pracodawcy RP wystosowali pismo do Ministra Zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, apelując, żeby zapowiedziana podwyżka wyceny świadczeń została zrealizowana poprzez zwiększenie wyceny procedur we wszystkich zakresach i rodzajach świadczeń.

W liście Pracodawcy RP wskazują, że planowane na ten rok dodatkowe 1,2 mld zł, to środki, które mają m.in. pokryć drastyczny wzrost kosztów ponoszonych przez podmioty lecznicze, w tym w szczególności kosztów wynagrodzeń personelu medycznego i niemedycznego.

- Obecnie w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje, które wskazują, że ww. podwyżka (o około 7,4 proc.) obejmie tylko zwiększenie kwoty tzw. „ryczałtu w sieci szpitali” i nie będzie obejmować pozostałych zakresów świadczeń realizowanych w oparciu o inne typy umów z NFZ - czytamy w liście.

Z tego względu Pracodawcy zwracają uwagę że: Drastyczny wzrost kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dotyczy wszystkich zakresów świadczeń (nie tylko realizowanych w ramach tzw. „ryczałtu”) i wszystkich świadczeniodawców, a nie tylko podmiotów zakwalifikowanych do tzw. „sieci szpitali”

- Dlatego też zapowiadana podwyżka powinna obejmować wszystkie zakresy i rodzaje świadczeń, a tym samym wszystkie podmioty lecznicze udzielające świadczeń opieki zdrowotnej w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia - wskazują.

Pracodawcy RP jednocześnie apelują, aby: "zapowiedziana podwyżka została zrealizowana poprzez zwiększenie wyceny wszystkich pocedur we wszystkich zakresach i rodzajach świadczeń, co jest najprostszym rozwiązaniem w tej sytuacji i obejmie wszystkich świadczeniodawców oraz personel medyczny, niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy z NFZ posiada dany podmiot leczniczy."

Czytaj także: Niedzielski obiecuje ponad 1 mld zł na wycenę świadczeń medycznych

Poniżej do pobrania list Pracodawców RP do ministra zdrowia

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum