Pracodawca sprawdzi szczepienie pracownika. Jest gotowy projekt przepisów. Znamy szczegóły

Autor: PAP • Źródło: PAP15 sierpnia 2021 03:36

To już przesądzone: pracodawca sprawdzi szczepienie pracownika. Jak powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, Ministerstwo Zdrowia ukończyło projekt przepisów w tej sprawie. Wkrótce trafi on do Sejmu.

Pracodawcy będą mieli wgląd do informacji o szczepieniu pracownika Fot. AdobeStock
  • Ministerstwo Zdrowia ma już gotowy projekt przepisów pozwalających pracodawcom na sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw Covid-19
  • Wiceminister Kraska: - Pracodawca będzie mógł np. umiejscowić osoby niezaszczepione w tych miejscach, gdzie nie ma dużego kontaktu z innymi osobami. Osoby niezaszczepione nie powinny mieć obniżonej pensji
  • Wiceminister powiedział, że nie dziwi się dezyderatom pracodawców w tej sprawie kierowanym do Ministerstwa Zdrowia, bo niezaszczepieni pracownicy będą mieli wpływ na rosnące zakażenia i frekwencję w pracy

- Projekt jest w ministerstwie przygotowany. Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu ten projekt znalazł się w agendzie rozpatrywanych projektów. Chcemy, aby pracodawcy taką możliwość uzyskali - mówił.

Pracodawcy dostaną dostęp do listy zaszczepionych przeciwko Covid-19

Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska ostatecznie potwierdził w w piątek (13 sierpnia) w radiu RMF FM i w RMF24.pl, że projekt przepisów umożliwiających pracodawcom sprawdzenie, który z pracowników jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 jest już gotowy.

Kraska powiedział, że wszyscy pracodawcy powinni dostać taką możliwość. Przyznał, że będzie to projekt poselski, aby krótsza była jego ścieżka legislacyjna.

Pytany o to, w jaki sposób pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy podwładny jest zaszczepiony, powiedział, że będzie dostępna dla niego lista. Przyznał, że będzie ona dostępna w systemie informatycznym.

Co jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony przeciwko Covid-19?

- W tej chwili wiemy, że wielu pracodawców chciałoby mieć taki dostęp, wiele związków i organizacji pracodawców zgłasza się także do nas z takim apelem, abyśmy jednak taką możliwość im udostępnili, ponieważ wiedzą, że każda absencja w zakładach pracy powoduje jakieś zawirowania gospodarcze. Tego też chcemy uniknąć - dodał.

Kraska mówił też o tym, w jaki sposób pracodawca będzie mógł wykorzystać taką wiedzę. Odnosząc się do tego, czy np. będzie on mógł zwolnić pracownika, powiedział: - Nie, tak daleko nie powinniśmy pójść.

Wskazał, że pracodawca będzie mógł np. umiejscowić osoby niezaszczepione w takie miejsca, gdzie nie ma dużego kontaktu z innymi osobami. W jego ocenie osoby niezaszczepione nie powinny mieć obniżonej pensji.

- Tak daleko bym nie szedł, ale tutaj pracodawca będzie decydował o pensji tego pracownika - powiedział.

Wiceminister o listach zaszczepionych: ja się nie dziwię pracodawcom

Wiceminister Kraska dzień wcześniej, w czwartek mówił o tym, że projekt jest przygotowywany i przyznał, że w województwach, w których zaszczepiło się najmniej osób istnieje niebezpieczeństwo, że tam będzie więcej zakażeń i hospitalizacji.

- To będzie odbijało się na frekwencji w zakładach pracy. Ja się nie dziwię pracodawcom, którzy do nas też kierują takie dezyderaty, że oni chcą mieć wgląd w to, które osoby są zaszczepione - mówił.

Powiedział, że wprowadzenie przepisów będzie dobrym rozwiązaniem. - To by usprawniło pracę i ta praca w tym zakładzie stałaby się bardziej bezpieczna, ponieważ nie zawsze jest możliwość zachowania dystansu czy pracy w maseczkach - ocenił Kraska.

Czytaj też: Pracodawca sprawdzi szczepienia. Kraska: pracujemy nad tym

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum