Sprawdzanie szczepień w pracy. MZ: projekt ustawy wkrótce trafi do Sejmu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP02 listopada 2021 12:59

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jak zapowiada minister zdrowia projekt ustawy w tej sprawie lada moment trafi na posiedzenie Sejmu. Niedzielski zdradził, co zakłada.

Pracodawcy będą mogli zweryfikować szczepienia? Fot. Shutterstock
  • Gościem Polsatu News był minister zdrowia Adam Niedzielski. Odpowiadał on na pytania dotyczące niedalekiej przyszłości związanej z pandemią COVID-19
  • Jak stwierdził szef resortu zdrowia, przyrost zakażeń postępuje znacznie szybciej, niż zakładano jeszcze na początku września
  • Dodatkowo zaznaczył, że projekt ustawy umożliwiający weryfikację szczepień przez pracodawców "właśnie będzie kierowany na rząd i prawdopodobnie trafi na najbliższy Sejm"

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony

Pytany na antenie Polsat News, w jakim miejscu pod względem pandemii będziemy za dwa tygodnie, szef MZ Adam Niedzielski podkreślił, iż trzeba będzie liczyć się ze stałym wzrostem zakażeń.

- Na pewno przekroczymy barierę 10 tys. zakażeń, myślę, że to jest perspektywa około dwóch tygodni, kiedy ta średnia liczba będzie wynosiła właśnie 10 tys. - powiedział. Przyznał, że przyrost jest o wiele szybszy od tego, którego spodziewano się na początku września.

Na pytanie, jaka będzie odpowiedź rządu, minister odpowiedział, że w zanadrzu jest "co najmniej jedno rozwiązanie", jakim jest projekt ustawy, który ma umożliwić pracodawcom weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony. Na uwagę, że projekt został napisany już dawno temu i "nic się z nim nie dzieje", minister odparł, że projekt "właśnie będzie kierowany na rząd". "Prawdopodobnie trafi na najbliższy Sejm" - dodał.

Czytaj: Zaszczepieni przeciw COVID-19 otrzymali podwyżkę, niezaszczepieni wypowiedzenia. W polskiej kopalni wrze

Projekt przewiduje możliwość reorganizacji pracy

Minister wskazał, że do propozycji zgłoszono dużo uwag i budziła ona kontrowersje.

- Postaraliśmy się tak ją przygotować, aby te rzeczy, które były odbierane w taki sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe  - mówił Niedzielski.

Tłumaczył, że projekt przewiduje możliwość reorganizacji pracy, ale "absolutnie nie ma możliwości, żeby pracownik otrzymał bezpłatny urlop ze względu na to, że jest niezaszczepiony".

Pytany, czy jest przekonany o możliwości zebrania większości głosów dla tej ustawy, szef MZ odparł, że jest to "bardzo trudne pytanie". "Ale sytuacja jest już taka, że nie można się specjalnie oglądać na różnego rodzaju podziały i dyskusje" - powiedział. Dodał, że ma deklaracje płynące z innych klubów parlamentarnych, że zagłosują za tym rozwiązaniem. "Pod tym względem ustawa na pewno przejdzie" - powiedział. 

Czytaj: Mandaty za brak maseczek. 1 listopada policja przedstawiła nowe dane

Niedzielski: żeby wyjść z kryzysu, trzeba mieć dobrze działający sektor zdrowia

Polityk kpił z COVID-19 i szczepień. Twierdził, że zna lek na koronawirusa. Trafił do szpitala. "Duszę się"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum