Pracodawca sprawdzi szczepienia. We wrześniu Sejm zajmie się projektem ustawy

Autor: oprac. MP • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia24 sierpnia 2021 06:33

We wrześniu Sejm zajmie się projektem ustawy pozwalającej pracodawcom na sprawdzenie listy zaszczepionych pracowników. Przepisy wejdą już w październiku?

Pracodawca będzie miał dostęp do listy zaszczepionych pracowników Fot. Shutterstock
  • Sporo kontrowersji wzbudzał pomysł rządu, aby pracodawca miał wgląd do listy zaszczepionych pracowników przeciw Covid-19
  • Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która ma trafić do Sejmu w połowie września
  • Na podobny termin szacuje się przyspieszenie czwartej fali pandemii, przez wzrost zachorowań wariantem Delta koronawirusa
  • Może mieć to związek z powrotem uczniów do szkół, których coraz częściej atakuje Delta

Szczepienia w Polsce. Pracodawca może sprawdzić listę zaszczepionych pracowników

Kilkanaście dni temu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, iż resort opracował projekt przepisów pozwalających pracodawcom na sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw Covid-19.

W jaki sposób i kiedy pracodawca będzie miał dostęp do tych danych? Jak zauważa Rzeczpospolita, pracodawcy będą musieli jeszcze poczekać.

- Kalendarz sejmowy nie zostawia złudzeń - zapowiadane przez rząd zmiany dające przedsiębiorcom możliwość sprawdzenia, który z pracowników jest zaszczepiony, mogą zostać uchwalone najwcześniej 15 września. Później będzie się musiał zająć nimi Senat. Nawet jeśli nie wprowadzi do tych zmian poprawek (w co można wątpić), nowe przepisy trafią do podpisu prezydenta i Dziennika Ustaw dopiero na początku października. Czyli za półtora miesiąca - czytamy w Rzeczpospolitej.

Czytaj więcej: Pracodawca sprawdzi szczepienie pracownika. Jest gotowy projekt przepisów. Znamy szczegóły

Czy pracodawca powinien mieć dostęp do listy zaszczepionych pracowników? "To ułatwi działalność"

Możliwość dostępu pracodawcy do danych osób niezaszczepionych wywołała sporo kontrowersji. Jak tłumaczy dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki, ma to ułatwić planowanie działalności.

- Przedsiębiorcy chcieliby poznać liczbę zaszczepionych pracowników, aby móc planować działalność w dalszej perspektywie, wiedząc jednocześnie, że sprawność działania firmy może być zakłócana przez kolejną falę zachorowań na Covid-19. A wtedy znacząco spada liczba czynnych pracowników, czy to ze względu na kwarantanny i izolacje, czy też konieczność opieki nad dziećmi z powodu zamknięcia szkół - czytamy w Rz.

W podobnym tonie wypowiadał się Waldemar Kraska, tłumacząc, że wielu przedsiębiorców oczekiwało takiego rozwiązania.

- W tej chwili wiemy, że wielu pracodawców chciałoby mieć taki dostęp, wiele związków i organizacji pracodawców zgłasza się także do nas z takim apelem, abyśmy jednak taką możliwość im udostępnili, ponieważ wiedzą, że każda absencja w zakładach pracy powoduje jakieś zawirowania gospodarcze. Tego też chcemy uniknąć - tłumaczył PAP Kraska.

Czwarta fala koronawirusa już we wrześniu? Wariant Delta atakuje dzieci

Tymczasem konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, były szef GIS Jarosław Pinkas przewiduje, że od września zacznie wzrastać dzienna liczba zakażeń koronawirusem, która w listopadzie może sięgnąć nawet 30 tysięcy.

Czytaj więcej: Pinkas: czwarta fala pandemii przesądzona, ale jej skali nie można obecnie przewidzieć

Eksperci mają obawy, że czwartą falę napędzi najbardziej rozprzestrzeniający się w tej chwili wariant Delta koronawirusa, który atakuje dzieci. Nagłego wzrostu zachorowań możemy spodziewać się w połowie września, czyli kilkanaście dni po tym jak uczniowie wrócą do szkół. 

- Przez 4 tygodnie, średnia 7-dniowa zakażeń wzrosła o 100% (21.VII - 97 -> 20.VIII - 189). Wirus nie zniknął z Polski. Czwartą falę, która właśnie się rozpędza, wywołuje superwariant DELTA, który częściowo przełamuje odporność i atakuje dzieci. Szczepienia i testy ratują życie - napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, znany pediatra, ekspert ds. Covid-19 Naczelnej Izby Lekarskiej.

Czytaj więcej: Dr Grzesiowski: Czwartą falę napędza Delta i atakuje dzieci

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum